Πιέστηκαν αλλά προκρίθηκαν οι Φινλανδοί

Η Ελσίνκι σκόραρε και στη Δανία και με την ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Σίλκεμποργκ προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League.

Στους ομίλους του Europa League για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 προκρίθηκε η Ελσίνκι, η οποία πήρε ισοπαλία 1-1 στο “Jysk Park” κόντρα στη Σίλκεμποργκ.

Η Φινλανδική ομάδα κατόρθωσε να προηγηθεί στο 40ο λεπτό της συνάντησης με γκολ του Αμπουμπακάρι και σε συνδυασμό με τη νίκη της στον πρώτο αγώνα απόκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.

Η αντίδραση της Σίλκεμποργκ ήρθε στο 75ο λεπτό με τον κεντρικό αμυντικό Φέλιξ να σκοράρει μετά από ενέργεια του Χελένιους, ωστόσο το γκολ του δεν ήταν αρκετό για τους Δανούς προκειμένου να αποτρέψουν τον αποκλεισμό.

Όπως και να ‘χει, η Σίλκεμποργκ, που είχε 8 τελικές εντός εστίας, θα συνεχίσει στους ομίλους του Conference League.

Οι συνθέσεις:

Σίλκεμποργκ: Λάρσεν – Σόνε, Σάλκιστ, Φέλιξ, Ένχελς – Μπιόρνασον (46′ Κάαλουντ), Μπρινκ, Κλίνγκε – Γιόργκεσεν (60′ Άνταμσεν), Βαλίς – Χελένιους.

Ελσίνσκι: Χαζάρντ – Χόσκονεν, Ραϊτάλα, Χάλμε (66′ Πελτόλα) – Μπράουν, Τανάκα (46′ Χετεμάι), Βάανανεν, Λίνγκμαν, Μουρίλο – Χόστικα, Αμπουμπακάρι.