Τριάρα η Ρεν

Η Μακάμπι Χάιφα δεν εμφανίστηκε ποτέ στην Βρετάνη και η Ρεν με ολοκληρωτική εμφάνιση έφτασε στο 3-0, που την βάζει σε ρόλο οδηγού.

Όταν στην πρεμιέρα των ομίλων, ανοίγεις το σκορ στα 55 δευτερόλεπτα, ξέρεις ότι τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά. Η Ρεν βρήκε γκολ από τα αποδυτήρια που απλοποίησε την δουλειά της, η Μακάμπι Χάιφα δεν προέβαλλε σοβαρή αντίσταση και το 3-0 φέρνει την ομάδα της Βρετάνης σε ρόλο οδηγού στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Είχαν περάσει μόλις 55 δευτερόλεπτα, όταν ο Λουντοβίκ Μπλας πήρε ένα ριμπάουντ στα 35 μέτρα έξω από την περιοχή και με ένα φανταστικό φαλτσαριστό σουτ, έπιασε στον ύπνο τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0.

Το ματς ήταν ένας διαρκής μονόλογος των Γάλλων, που βρέθηκαν σε βραδιά έμπνευσης. Κάπως έτσι, με νέο εκπληκτικό αριστερό σουτ εκτός περιοχής ο Τριφέρ έκανε το 2-0 (31’), καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Ο Νίτζαν με σπουδαία επέμβαση γλίτωσε το τρίτο γκολ σε προσπάθεια του Ντουέ στο ξεκίνημα της επανάληψης (54’), όμως δύο λεπτά αργότερα δεν μπορούσε να κάνει τίποτα σε κοντινή κεφαλιά του αμαρκάριστου Γιλντιρίμ (56’), ο οποίος σαν σε προπόνηση έκανε το 3-0, που δεν άλλαξε ως το τέλος.