Άνετα... με τεσσάρα η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 4-1 εκτός έδρας της ουραγού Πάτερμπορν και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην έδρα της ουραγού Πάτερμπορν. Ο Κέβιν Βολάντ μέσα σε 3' πέτυχε δύο τέρματα για τις «ασπιρίνες» και έδωσε νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του (11'-14'). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και 3ο τέρμα πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Μπαουμγκάρντλινγκερ στο 46ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος ο Σρμπένι πέτυχε το γκολ της τιμής για την Πάτερμπορν στο 51ο λεπτό, ωστόσο η Μπάγερ με γκολ του Κάι Χάβερτς στην αντεπίθεση στο 75' «έγραψε» το τελικό 1-4.

Έτσι η Μπάγερ Λεβερκούζεν ανέβηκε στην 6η θέση και έμεινε στο -2 από την 4η Μπορούσια Ντόρτμουντ.