Απέδρασε από το St. Mary's!

Πολύ τυχερή ήταν τελικά η Μπόρνμουθ που πέτυχε δυο γκολ από το πρώτο ημίχρονο στο St. Mary's, καθώς, πέρασε τα... πάνδεινα από τη Σαουθάμπτον, όμως, οι «cherries» έφυγαν από την έδρα των «αγίων» με το υπέρ τους 3-1 για την 6η αγωνιστική της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.

Το γρήγορο γκολ της Μπόρνμουθ με την κεφαλιά του Άκε μόλις στο 10ο λεπτό επέτρεψε στην ομάδα του Χάου ν' αντιμετωπίσει με καθαρή σκέψη το παιχνίδι και να έχει ηρεμία ώστε να διαχειριστεί τις καταστάσεις που θα προέκυπταν στο πρώτο μέρος.

Οι «cherries» ήταν τρομερά αποτελεσματικοί, αφού, στο 25' βρήκαν ξανά δίχτυα με τον Κινγκ, με το γκολ ν' ακυρώνεται ορθά για οφσάιντ, ενώ, στο 35ο λεπτό, ο Χάρι Γουίλσον από γύρισμα του Μπίλινγκ έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Σαουθάμπτον, προσπαθούσε ν' αντιδράσει, είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες, έκανε τον Ράμσντεϊλ ν' ανησυχήσει και να χρειαστεί να επέμβει σε μια – δυο περιπτώσεις, όμως γενικότερα έπρεπε να κάνει πολύ περισσότερη δουλειά για να προβληματίσει τη Μπόρνμουθ και να επιστρέψει στο σκορ.

Ο Ραλφ Χάσενχουτλ προσπαθούσε να βρει λύσεις μετατρέποντας το σύστημα της ομάδας του σε 3-4-3. Οι Σέντρικ και Γουόρντ – Πρόους που συνεργάστηκαν σωστά στο 49', με τον Γουόρντ – Πράους να πλασάρει εν κινήσει ψηλά. Ό,τι δεν έκανε σ' εκείνη τη φάση, το πέτυχε στο 52' από την άσπρη βούλα μειώνοντας σε 2-1 για τη Σαουθάμπτον από πέναλτι που κέρδισε ο Άνταμς από τον Κουκ.

Οι «άγιοι» πήραν τα πάνω τους ψυχολογικά, έτρεξαν στο γήπεδο, ήταν πολύ τυχεροί που ο Σέντρικ γλίτωσε το πέναλτι με το άτσαλο μαρκάρισμα που έκανε στον Κιγνκ στο 59' (περισσότερο πέναλτι από αυτό που πήρε η Σαουθάμπτον) και η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, φτάνοντας στις έξι τελικές προσπάθειες στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μπόρνμουθ σε παθητικό ρόλο.

Παρά το τρέξιμο, την ένταση και το κυνήγι των ευκαιριών για το σύνολο του Χάσενχουτλ, η ομάδα του Χάου απέδρασε όπως αποδείχθηκε, από το St. Mary's, με την άμυνα της Σαουθάμπτον στις καθυστερήσεις να κάνει δώρο στον Κάλουμ Γουίλσον το γκολ για το τελικό 3-1, έπειτα από τραγικό λάθος των Μπέντναρεκ και Γκαν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σαουθάμπτον: Γκαν, Ντάνσο (46' Μπέρτραντ), Μπέντναρεκ, Βέστεργκααρντ, Σέντρικ, Ρομέου, Χόιμπιεργκ, Γουόρντ – Πρόους, Μπουφάλ, Ρέντμοντ (88' Άρμστρονγκ), Άνταμς (77' Ινγκς)

Μπόρνμουθ: Ράμσντεϊλ, Στέισι, Σ.Κουκ, Άκε, Ρίκο, Γουίλσον (63' Φρέιζερ), Λέρμα, Μπίλινγκ, Κινγκ (90' + 3' Σέρμαν), Κ.Γουίλσον, Σολάνκε (77' Λ.Κουκ)

Πηγή: England365