Από την Κολωνία στην… πέμπτη θέση η Ουνιόν

Η Ουνιόν Βερολίνου νίκησε με 2-1 την Κολωνία, που έμεινε χωρίς νίκη για 18ο σερί ματς, για να ανέβει στην 5η θέση της Bundesliga. Μπήκε αλλαγή ο Λημνιός.

Βίοι αντίθετοι για Κολωνία και Ουνιόν Βερολίνου, μετά και το σημερινό 1-2 με το οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Κι αυτό γιατί, οι μεν «τράγοι» ισοφάρισαν το αρνητικό ρεκόρ της ιστορίας τους με 18 σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και παράλληλα παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τρεις πόντους.

Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι πήραν το τρίτο διαδοχικό «τρίποντο», έμειναν αήττητοι για έβδομο σερί παιχνίδι και ταυτόχρονα ανέβηκαν σε… θέση Ευρώπης και δη στην πέμπτη, στην δεύτερη μόλις σεζόν τους στα «μεγάλα σαλόνια»!

Η Ουνιόν προηγήθηκε από το… πουθενά, με τον Αβονίγι να εκμεταλλεύεται και τον παράγοντα τύχη για να σκοράρει για πρώτη φορά φέτος, κάνοντας το 0-1 πριν το ημίωρο.

Η Κολωνία ευτύχησε να ισοφαρίσει σχετικά γρήγορα, χάρη σε κεφαλιά του Σκίρι, από φάουλ που δεν έγινε… ποτέ, πάντως, με το 1-1 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Αντιθέτως… πεντακάθαρη ήταν η ανατροπή του Ίνγκβαρτσεν από τον Οζκάν στο 71’. Ο Κρούζε όμως αστόχησε για πρώτη φορά μετά από… 16 εκτελέσεις πέναλτι, ωστόσο ήταν ο ίδιος που πήρε το «ριμπάουντ» μετά την απόκρουση του Χορν και με νέα προσπάθεια έστειλε την μπάλα κάτω από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, για το 1-2 στο αμέσως επόμενο λεπτό, σκοράροντας παράλληλα για τρίτη σερί εβδομάδα…

Σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τέλους, παρά την είσοδο και του «δικού μας», Κώστα Λημνιού, που είχε περάσει αλλαγή από πλευράς Κολωνίας στο 65ο λεπτό.

Καθώς από το φάουλ που κέρδισε ο διεθνής εξτρέμ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και την απευθείας εκτέλεση του Ρεχμπετσάι από πλάγια δεξιά, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Λούτε και πέρασε άουτ.