18η σερί νίκη και άλμα τίτλου για ΣΙΤΙ! (στιγμιότυπα)

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε και από το Λονδίνο, επικράτησε εύκολα 1-0 της Άρσεναλ, έφτασε τις 18 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και είναι πιο κοντά στο πρωτάθλημα!

18 σερί νίκες! Ναι, είναι αλήθεια, η Σίτι μετρά 18 διαδοχικά τρίποντα σε όλες τις διοργανώσεις και είναι το μεγάλο, το τεράστιο φαβορί για την κατάκτηση της Premier League. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα χωρίς να αγχωθεί επικράτησε στο Λονδίνο της Άρσεναλ με 1-0 και βρέθηκε στο +10 από τη 2η Λέστερ! Ένα γκολ στο 2ο λεπτό από τον Στέρλινγκ ήταν αρκετό για να δώσει ακόμα τρίποντο στους «Πολίτες» και να αφήσει τους Gunners στη 10η θέση και στο -11 από την τετράδα! Παράλληλα, οι Λονδρέζοι γνώρισαν την 8η διαδοχική ήττα από τη Σίτι και... ισοφάρισαν το χειρότερο σερί ηττών από μια ομάδα (η Λιντς είχε οκτώ νίκες 1973-76).

Γκολ με το… καλησπέρα η Σίτι

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να σχεδιάσει ο Πεπ Γκουαρδιόλα για το ντέρμπι, αφού μόλις στα 80 δευτερόλεπτα η Σίτι βρήκε δίχτυα. Ο Μαχρέζ έκανε υπέροχη σέντρα και ο Στέρλινγκ με κεφαλιά πέτυχε το 1-0, επιβεβαιώνοντας παράλληλα την εξαιρετική σχέση που έχει με τα δίχτυα όταν έχει απέναντί του τους Λονδρέζους. Αλλωστε, έχει συμμετοχή σε επτά γκολ στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος απέναντι στους Gunners! Στο πρώτο τέταρτο η Σίτι έκανε ό,τι ήθελε, αλλά Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε και Γκουντογκάν δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Οι «Πολίτες» είχαν κατοχή στο 70% και η Άρσεναλ δεν ήταν σε θέση να φανεί απειλητική. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 31' για να κάνουν οι γηπεδούχοι το πρώτο σουτ με τον Τίρνεϊ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η Σίτι απάντησε με τον Γκουντογκάν, αλλά το πλασέ βρήκε σε σώματα. Οι Gunners αποφάσισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να δείχνουν υπερβολικό... σεβασμό στους φιλοξενούμενους, πήραν μέτρα στο γήπεδο, κυκλοφορούσαν καλύτερα, αλλά όταν ο Πεπέ βρέθηκε σε θέση βολής δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Χαλαρά στην επανάληψη οι «Πολίτες»

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν ήταν διαφορετικό, η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο, η Άρσεναλ κλεισμένη πίσω αδυνατώντας να δημιουργήσει! Ο Ντε Μπρόινε είχε κάποιες καλές εμπνεύσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι Λονδρέζοι έκαναν το πρώτο σουτ στο β’ μέρος στο 71’ με τον Ελνένι και την πρώτη οργανωμένη φάση τους στο 77’. Ο Τζάκα μοίρασε στον Ομπαμεγιάνγκ, ωραία πάσα του τελευταίου, αλλά ο Σάκα γλίστρησε και δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Αρτέτα έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Λακαζέτ, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία για το γκολ την είχε η Σίτι. Ο Κανσέλο συνδυάστηκε υπέροχα με τον Ζεσούς, αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. Ο Ζεσούς στο 87’ είχε μια ακόμα φάση για τη Σίτι, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ.