Αδιόρθωτη Άρσεναλ... (στιγμιότυπα)

Η Άρσεναλ απέτυχε να κρατήσει για μία ακόμα φορά το μηδέν και με την 11η ισοπαλία της σε 23 αγωνιστικές (1-1 με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ) υποχώρησε στην 10η θέση!

Ο Μίκελ Αρτέτα δεν είναι θαυματοποιός δεν μπορεί να αλλάξει τα χαρακτηριστικά των παικτών του και να γιατρέψει τις αδυναμίες της. Η Άρσεναλ αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να κρατήσει το μηδέν πίσω απέναντι σε κανέναν, δεν έχει την ψυχολογία να κερδίσει κανέναν.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, παρότι έφερε το παιχνίδι με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκεί που ήθελε, πάλι έφυγε με την ισοπαλία από το γήπεδο, την 11η σε 23 αγωνιστικές.

Σε ένα μέτριο πρώτο μέρος οι κανονιέρηδες που παρατάχθηκαν δίχως τον Ομπαμεγιάνγκ προηγήθηκαν ακριβώς στην εκπνοή του ημιχρόνου όταν από την σέντρα του Σακά, η μπάλα κάπου κόντραρε και ο Μαρτινέλι σε κενή εστία έκανε το 1-0 με κεφαλιά.

Ωστόσο, οι κανονιέρηδες σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν έδειχναν ότι έχουν κλειδώσει το παιχνίδι. Σταδιακά, οι Λονδρέζοι άρχισαν να χάνουν μέτρα και να παίζουν πίσω από την μπάλα. Η Σέφιλντ κατάλαβε ότι δεν έχει απέναντι της κανένα θηρίο και άρχισε να πιέζει όλο και περισσότερο.

Η δικαίωση ήρθε στο 83ο λεπτό, όταν ο Φλεκ με σκαστό σουτ νίκησε τον Λένο και έκανε το 1-1, με τις λεπίδες να πιέζουν ως το τέλος για το νικητήριο γκολ που θα έριχνε σε ακόμα μεγαλύτερη εσωστρέφεια την Άρσεναλ.

Στην μάχη της ουράς,  η Νόριτς χάρη σε ένα γκολ από την λευκή βούλα του Τέεμου Πούκι (33’) κέρδισε με 1-0 την Μπόρνμουθ και μείωσε στο τρίποντο την διαφορά από την ζώνη παραμονής, ενώ η Άστον Βίλα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Μπράιτον από γκολ του Τροσάρ (38’) βρήκε τον τρόπο να πάρει τον πόντο με τέρμα του Γκρίλις (75’, 1-1) και να πάρει οξυγόνο στην μάχη της παραμονής.