Άλωσε το Λονδίνο! (στιγμιότυπα)

Ο Τζέιμι Βάρντι μπήκε στο ματς του «Έμιρεϊτς» στο 60ο λεπτό και ήταν... ήδη έτοιμος να τιμωρήσει την Άρσεναλ!

Με δικό του γκολ στο 80' και εξαιρετική συνεργασία των Τίλεμανς και Ουντέρ, η Λέστερ έφυγε νικήτρια από το Λονδίνο με το τελικό 1-0!

Στο «Έμιρεϊτς», το βράδυ της Κυριακής και με τον Αλεκσάντρ Λακαζέτ να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ όταν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι δεν είχε όσα θα περίμεναν οι οπαδοί των δύο ομάδων. Οι ομάδες απέφυγαν τα μεγάλα ρίσκα και όλα έδειχναν ότι μονάχα αν κάποια από τις δύο αντιπάλους κατάφερνε να βρει νωρίς δίχτυα θα άλλαζε η κατάσταση. Βέβαια, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, καθόλου δεν... χάλασε την Λέστερ το γεγονός πως βρήκε γκολ στο 80ο λεπτό και ήταν αρκετό για να πάρει τη μεγάλη νίκη!

Από βαθιά μπαλιά του Τίλεμανς για τον Ουντέρ κι ενώ ο Τούρκος θα μπορούσε να τελειώσει μόνος του τη φάση, προτίμησε τη μεγαλύτερη σιγουριά του Τζέιμι Βάρντι που με κεφαλιά σκόραρε για το 1-0 και έφτασε στα 11 γκολ κόντρα στην Άρσεναλ, η οποία είναι η ομάδα κόντρα στην οποία έχει σκοράρει περισσότερες φορές ο Άγγλος στράικερ! Στις καθυστερήσεις ο Βάρντι έχασε νέα τεράστια ευκαιρία με τον Λένο ν' αποκρούει με το κεφάλι!

Πηγή: england365