Αρσεναλ-Πάλας: Eμεινε με την όρεξη...

Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλε στο δεύτερο μέρος, αν και δεν είχε κλασσικές ευκαιρίες, η Άρσεναλ έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας που κατάφερε να μπλοκάρει το σύνολο του Αρτέτα και να το αποτρέψει από την τέταρτη διαδοχική νίκη. Κάτω από την πρώτη 10άδα παραμένουν οι «κανονιέρηδες»...

H Άρσεναλ κατάλαβε ότι έπρεπε να πατήσει γκάζι αν ήθελε να πάρει την τέταρτη διαδοχική νίκη της και να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κρίσταλ Πάλας. Μόνο που οι «αετοί» είχαν παρουσιαστεί στο «Έμιρεϊτς» συμπαγείς αμυντικά και μπορεί να μην εκφράστηκαν με θέρμη επιθετικά, ωστόσο, είχαν δυο πολύ καλές στιγμές και στη μια εξ αυτών ο Τόμκινς βρήκε το δοκάρι.

Η οργάνωση που παρουσίαζε το σύνολο του Χότζον έκανε τους «κανονιέρηδες» στο δεύτερο ημίχρονο να μπουν στο γήπεδο με το... μαχαίρι στα δόντια, να πιέσουν εξ αρχής, να ανεβάσουν τη μπάλα μέχρι τα καρέ του Γκουαΐτα, ενώ στο 65ο λεπτό πέρασε στο ματς και ο Νικολά Πεπέ. Ο Αρτέτα συζητούσε με τους συνεργάτες του στον πάγκο τους τρόπους με τους οποίους θα κατάφερνε η ομάδα του να κάνει τη διαφορά και στο 73' ο Χόλντινγκ – που ανανέωσε πρόσφατα το συμβόλαιό του – έπιασε μια κεφαλιά από κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Λίγο νωρίτερα το ίδιο είχε συμβεί με τον Μπεντεκέ και τον ΜακΆρθουρ που αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να σπρώξει σε διαφορετική κατεύθυνση τη μπάλα προς την εστία του Λένο.

Το τελικό 0-0 επιβεβαίωσε πως η Άρσεναλ έμεινε σε αυτό το σκορ έπειτα από 79 εντός έδρας παιχνίδια κατά τα οποία δεν είχε εμφανιστεί ποτέ αυτό το αποτέλεσμα!