Η Άρσεναλ επιστρέφει....

Σε ένα καταπληκτικό ματς στο Emirates, η Άρσεναλ λύγισε την αντίσταση της Έβερτον (3-2) και με την δεύτερη κολλητή νίκη πλησίασε στην ευρωπαϊκή ζώνη.

Η Άρσεναλ επιστρέφει. Σιγά - σιγά, αλλά επιστρέφει. Δεν μπορεί να μεταμορφωθεί ριζικά, αλλά αρχίζει και θυμίζει ξανά σοβαρή ομάδα. Δεύτερη κολλητή νίκη, έβδομο σερί αήττητο ματς στο πρωτάθλημα και βαθμολογική ανέλιξη για μία ομάδα που βελτιώνεται σταθερά από την στιγμή που ανέλαβε ο Μίκελ Αρτέτα.

Μολονότι η Έβερτον προηγήθηκε από το πρώτο λεπτό με απίθανο βολ-πλανέ του Κάλβερτ-Λιούιν στο πρώτο λεπτό, η Άρσεναλ συνήλθε άμεσα. Ο τραυματισμός του Κολάσινατς δεν στοίχισε αφού ο αντικαταστάτης του (Σακά) με υπέροχη σέντρα βρήκε τον Νκετάια, ο οποίος γύρισε όμορφα το κορμί του και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1 (27’).

Μάλιστα οι Λονδρέζοι γύρισαν άμεσα το σκορ, αφού μία καταπληκτική κάθετη του Νταβίντ Λουίζ βρήκε τον Ομπαμεγιάνγκ κι εκείνος με πλασέ που θύμισε… Τιερί Ανρί έκανε το 2-1 (33’). Ωστόσο, το εκπληκτικό πρώτο μέρος είχε και τέταρτο γκολ, αφού στις καθυστερήσεις η Έβερτον ισοφάρισε σε 2-2 με νέο βολ - πλανέ του Ρισάρλισον!

Το δεύτερο μέρος είχε ξανά γκολ από τα αποδυτήρια, όμως για την Άρσεναλ. Η καρφωτή κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 3-2 (46’) και παραδόξως το σκορ κόλλησε εκεί.

Η Έβερτον υπερείχε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, αλλά τα θαλάσσωνε στην τελική προσπάθεια. Σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις ο Λένο είπε όχι στην τρίτη ισοφάριση σε προσπάθειες από Ρισάρλισον και Κάλβερτ-Λιούιν, με την Άρσεναλ να κρατάει το 3-2 και να σκαρφαλώνει κι άλλο στη βαθμολογία.