Και «πάλι καλά» να λέει η Άρσεναλ!

Πήρε τον βαθμό και λέει «ευχαριστώ»! Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε, η Άρσεναλ λίγο έλειψε να τα διαλύσει όλα στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Πάλας, μένοντας στο 1-1. Αποβλήθηκε ο Ομπαμεγιάνγκ.

Είναι ακόμα σε φάση προσαρμογής η Άρσεναλ με νέο προπονητή τον Μίκελ Αρτέτα και ο Ισπανός τεχνικός διαπιστώνει πόσα πολλά υπάρχουν ακόμα που πρέπει να διορθώσει, ώστε οι Λονδρέζοι να επανέλθουν σε τροχιά τετράδας.

Αυτό φάνηκε και στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην πάντα σκληροτράχηλη Κρίσταλ Πάλας, κόντρα στην οποία έμεινε στο 1-1, σε ένα ματς που άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αλλά παίζοντας με 10 παίκτες από το 67' λόγω απευθείας κόκκινης στον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, λίγο έλειψε να αποχωρήσει με άδεια χέρια.

Μόλις στο 12' ο Λακαζέτ σέρβιρε την ασίστ για τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ που με τυπικό πλασέ δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ, με το 0-1 να είναι η ιστορία του ματς για το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ήταν μια διαφορετική ιστορία, καθώς η Πάλας ήταν πολύ καλύτερη και μπαίνοντας... γκαζωμένη κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 54', όταν ο Αγιού έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Νταβίντ Λουίζ και ο Λένο δεν είχε περιθώριο να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.

Κι αν ένα πράγμα πάει στραβά, τότε μπορεί να πάνε όλα, αφού μετά την ισοφάριση που δέχθηκε, η Άρσεναλ έμεινε και με 10 παίκτες στο 67' με τον Ομπαμεγιάνγκ να βλέπει δίκαια την κόκκινη κάρτα για ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Μάιερ. Μέχρι τη λήξη του αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη.

Στο 78' από σέντρα του Ζαχά, ο Τόμκινς πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σωκράτης πάνω στη γραμμή κράτησε το ματς σε ισορροπία, ενώ στο 83' από νέα πάσα του Λακαζέτ, ο Πεπέ έκανε το διαγώνιο σουτ, ωστόσο σημάδεψε τη ρίζα του αριστερού δοκαριού της εστίας του Λένο.