Πέρασαν 24 χρόνια από το ντεμπούτο του Βενγκέρ στον πάγκο της Άρσεναλ!

Δυο γκολ του Ίαν Ράιτ, από ένα στα πρώτα λεπτά κάθε ημιχρόνου, είχαν χαρίσει στον Αρσέν Βενγκέρ τη νίκη στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Άρσεναλ την 12η Οκτωβρίου του 1996!

Ο Αλσατός θρύλος των «κανονιέρηδων», πρώην τεχνικός της ομάδας και νυν επικεφαλής του τμήματος παγκόσμιας ποδοσφαιρικής ανάπτυξης της FIFA, μια τέτοια ημέρα πριν από 24 χρόνια, είχε βρεθεί για πρώτη φορά στην τεχνική ηγεσία των Λονδρέζων σε παιχνίδι απέναντι στη Μπλάκμπερν.

Ο Ίαν Ράιτ στο 4ο και το 51ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Ίγουντ Παρκ» είχε διαμορφώσει το 2-0 για την Άρσεναλ στην πρώτη εμφάνιση του... Γάλλου προφέσορα, όπως αποκαλούσαν τότε τον Βενγκέρ, προτού εκείνος συνεχίσει επί 22 χρόνια για να γράψει μοναδική ιστορία ως τεχνικός του συλλόγου της πρωτεύουσας...