Πήρε το ντέρμπι η Μάντσεστερ Σίτι

Σε ένα παιχνίδι που ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν από κακό έως πάρα πολύ κακό, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Άρσεναλ με 1-0 στην 5η αγωνιστική της Premier League.

Κάθεσαι σπιτάκι σου Σάββατο απόγευμα λες, έχει Σίτι-Άρσεναλ, ας κάτσω να το δω να χαρώ λίγη μπάλα. Εντάξει αν το έκανες στο πρώτο ημίχρονο κάτι θα είδες, αν όμως θέλησες να δεις και το δεύτερο, σίγουρα έχασες 45 λεπτά από την ζωή σου. Σε ένα πραγματικά πολύ κακό ματς όσον αφορά το δεύτερο μέρος του, η Σίτι επικράτησε των «κανονιέρηδων» με 1-0, πετυχαίνοντας την 2η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Μια νίκη που ανεβάζει την ομάδα του Πέπε Γουαρδιόλα στην 10η θέση με 7 βαθμούς και κρατάει τους Λονδρέζους στην 5η με 9.

Έφτανε το γκολ του Στέρλινγκ
Όσον αφορά τον αγώνα, όπως αναφέραμε είχε δύο πρόσωπα. Το πρώτο μέρος όπου είχαμε φάσεις και από τις δύο ομάδες και ένα γκολ, αλλά και το δεύτερο όπου χωρίς την παραμικρή δόση υπερβολής δεν είδαμε απολύτως τίποτα. Και στο πρώτο πάντως μέχρι να φτάσουμε στο 23' και το γκολ του Στέρλινγκ δεν τρελαθήκαμε κιόλας.

Στο λεπτό αυτό ο Φοντέν μετά την πάσα του Αγουέρο βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Λένο, έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ έδιωξε άσχημα και ο Άγγλος διεθνής με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Ένα σκορ που στο πρώτο ημίχρονο κράτησε ο Έντερσον με δύο μεγάλες επεμβάσεις, την στιγμή που και η Σίτι προσπάθησε να... καθαρίσει το ματς με δεύτερο γκολ χωρίς να τα καταφέρει.

Στην επανάληψη δεν είδαμε τίποτα
Και έτσι φτάσαμε στο δεύτερο ημίχρονο όπου χωρίς υπερβολή δεν είδαμε απολύτως τίποτα. Αν και μιλάμε για δύο άκρως επιθετικές ομάδες, δεν είδαμε μια καλή φάση, ένα σωστό συνδυασμό με το 1-0 για τη Σίτι να μένει εύκολα σε ένα παιχνίδι που ήδη έχουμε ξεχάσει.

Σίτι: Έντερσον, Ουόκερ, Ντίας, Ακέ, Κανσέλο, Σίλβα, Ρόδρι, Φόντεν (89' Φερναντίνιο), Μάχρεζ, Αγκουέρο (65' Γκουντογκάν), Στέρλινγκ

Άρσεναλ: Λένο, Ρουίζ, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Σάκα, Τσάκα (83' Παρτέι), Θεμπάγιος, Μπεγιερίν, Γουίλιαν (69' Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ (83' Ενκετιά)