Ο Βάρντι της γκρέμισε τα όνειρα (στιγμιότυπα)

Η Άρσεναλ ήταν έτοιμη για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της με μηδέν παθητικό, όμως η αποβολή του Νκέτια και το γκολ στο τέλος του Τζέιμι Βάρντι χάλασαν όλο το μομέντουμ που έχτιζε η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα.

Η Άρσεναλ τα είχε όλα τέλεια καμωμένα στο γήπεδο. Η δουλειά του Μίκελ Αρτέτα έβγαινε στο γήπεδο. Ο Καταλανός τεχνικός σε χρόνο ρεκόρ έδειχνε να κάνει και πάλι ομάδα την Άρσεναλ, έδειχνε να της βρίσκει  ρόλους, ηγέτες, στιλ, ψυχολογία.

Οι κανονιέρηδες είχαν φέρει το (τρελό) παιχνίδι με την Λέστερ εκεί που ήθελαν προηγούνταν με 1-0 και ήταν έτοιμοι για την τέταρτη σερί νίκη με μηδέν παθητικό που θα μείωνε την διαφορά από την ζώνη Champions League στους 6 βαθμούς.

Εκεί, ξύπνησε η γνωστή Άρσεναλ. Ο Έντι Νκέτια είχε δεν είχε ένα λεπτό που μπήκε στο γήπεδο ως αλλαγή και γλιστρώντας στο χορτάρι πήγε με τις τάπες πάνω στο γόνατο του Τζάστιν. Μοιραία είδε την κόκκινη κάρτα πριν προλάβει να ακουμπήσει μπάλα (75’) και το ματς γύρισε!

Λίγο αργότερα ο Τζέιμι Βάρντι τιμώρησε για μία ακόμα φορά την Άρσεναλ (84’, 1-1) και οι Λονδρέζοι έχαναν την ευκαιρία της χρονιάς σε ένα τρελό και παλαβό ματς με αμέτρητες ευκαιρίες και δύο ακυρωθέντα γκολ.

Αν οι αλεπούδες έμειναν στο παιχνίδι ήταν χάρη στις επεμβάσεις του Σμάιχελ, ο οποίος ειδικά στο πρώτο μέρος κρατούσε μόνος του το 1-0 με μερικές σπουδαίες επεμβάσεις σε προσπάθειες από Σακά (30’), Μπεγερίν (33’), Λακαζέτ (39’).

Ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην φάση του 21ου λεπτού, όταν δύο εκπληκτικές μπαλιές από Θεμπάγιος και Σακά, έφεραν τον Ομπαμεγιάνγκ μπροστά σε κενή εστία για το 1-0.

Το γκολ του Ιχενάτσο (36’) ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ, με το ματς να γίνεται ροκ στην επανάληψη.

Ο Σμάιχελ είπε όχι σε φάουλ του Νταβίντ Λουίζ (52’), ενώ ο Μαρτίνες τον μιμήθηκε σε εναέριο βολέ του Ιχενάτσο. Η Άρσεναλ έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει το ματς, όταν το γκολ του Λακαζέτ (71’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ ξανά μέσω VAR, με την απερισκεψία του Νκέτια να αλλάζει τις ισορροπίες.

Η κουρασμένη Άρσεναλ που έμεινε στο τέλος από δυνάμεις είπε εντέλει κι ευχαριστώ με το 1-1, που αφήνει την Λέστερ στην 4η θέση, αλλά στο +4 από τους διώκτες της.