Τεσσάρες για Σίτι και Αρσεναλ, έκαναν το 2x2

Η Μάντσεστερ Σίτι σκόρπισε 4-0 την Μπόρνμουθ στο Etihad, ενώ η Αρσεναλ με δύο γκολ του Γκαμπριέλ Ζέσους επικράτησε 4-2 της Λέστερ στο Emirates.

Ο νόμος του ισχυρού. Αυτόν ένιωσε η Μπόρνμουθ, στο Μάντσεστερ καθώς υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ξεδίπλωσε… λίγο από το επιθετικό της ταλέντο στο πρώτο μέρος και παρότι ο keeper των νεοφώτιστων ήταν θετικός, δεν ήταν δυνατόν να αποτρέψει το μοιραίο.

Στο 19’ ο Χάαλαντ κράτησε και πέρασε την κατάλληλη στιγμή στον Γκουντογκάν που με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ και στο 31’ ο Ντε Μπρόινε πήρε από τον Φόντεν και με καταπληκτική προσποίηση και πλασέ με το εξωτερικό βρήκε τη γωνία για το 2-0. Οι ρόλοι άλλαξαν 6 λεπτά αργότερα καθώς ο Βέλγος βρήκε τον Αγγλο και εκείνος τελείωσε στο ρελαντί τη σεμνή τελετή (3-0). Στην επανάληψη, η πρωταθλήτρια δεν είχε λόγο να φορτσάρει και ως συνέπεια αυτού ο ρυθμός ήταν πολύ πεσμένος. Ακόμα κι έτσι όμως ακόμα γκολ ήρθε. Στο 82’ ο Ζοάο Κασέλο ταλαιπώρησε τον προσωπικό του αντίπαλο από αριστερά και ο Λέρμα σημείωσε αυτογκόλ για το τελικό 4-0.

Την ίδια ώρα, ένας πρώην παίκτης της Σίτι, καθάριζε για την Αρσεναλ στο εντός έδρας ματς με την Λέστερ. Ο Γκαμπριέλ Ζέσους πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μια ασίστ στο 4-2 των Gunners κόντρα στους πρωταθλητές του 2016. Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ με τρομερό πλασέ στο 23’ και στο 35’ με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 53’ ο Σαλιμπά έβαλε αυτογκόλ για να μειώσει η Λέστερ, όμως δύο λεπτά μετά, ο Τσάκα επανέφερε τη διαφορά στα δύο γκολ. Στο 74’ έβαλε και πάλι στο κόλπο τους φιλοξενούμενους αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μαρτινέλι σκόραρε και αυτή την αγωνιστική διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Η Λιντς προηγήθηκε 0-2 της Σαουθάμπτον χάρη σε δύο γκολ του Ροντρίγκο Μορένο, όμως δεν πήρε τη νίκη αφού οι Αγιοι γύρισαν το ματς με τους Αρίμπο αι Γουόκερ-Πίτερς να βρίσκουν δίχτυα. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις της Μπράιτον με την Νιούκαστλ και της Γουλβς με την Φούλαμ. Στο ματς που άνοιξε την αγωνιστική, η Αστον Βίλα λύγισε με 2-1 την Εβερτον με τους Ινγκς και Μπουενδία να σκοράρουν για ομάδα του Τζέραρντ και τον Ντιν να μειώνει με αυτογκόλ.