Aσταμάτητη η Νάπολι!

Η Νάπολι βρέθηκε να χάνει στο Μπέργκαμο όμως μετά τις Μίλαν, Λάτσιο, Ρόμα, πήρε ένα ακόμα τεράστιο «διπλό» κόντρα στην Αταλάντα (1-2) και είναι στο +8 στην κορυφή της Serie A.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέτυχε την 9η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και κάνει όλο και περισσότερους να πιστεύουν ότι έχει έρθει η στιγμή για το πρώτο πρωτάθλημα μετά την εποχή του Ντιέγκο Μαραντόνα. Οι Partenopei παρατάχθηκαν χωρίς τον Κβαρατσκέλια στο Μπέργκαμο, όμως είχαν τον τρόπο να πετύχουν την ανατροπή κόντρα στην Αταλάντα, η οποία βρίσκεται στη 2η θέση και το -8 από το Νο1 και την Νάπολι που μοιάζει έτοιμη να γράψει ιστορία.

Στο 19’ άνοιξε το σκορ η Αταλάντα με εκτέλεση πέναλτι του Λούκμαν έπειτα από υπόδειξη του VAR για χέρι του Οσιμέν. Το 1-0 πάντως δεν έμεινε για πολύ καθώς μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νιγηριανός επιθετικός με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ζιελίνσκι, έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν άμεσα μετά το 1-1 και πριν έρθει το ημίχρονο έφτασαν την ανατροπή. Αυτή έγινε στο 35’ με τον Οσιμέν ξανά μέσα στη φάση αφού έδωσε στον Ελμάς και εκείνος με σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο κόντραρε έγραψε το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος η Αταλάντα είχε φάση στο 52’ με τον Χάτεμπερ και δοκάρι στο 55’ με τον Λούκμαν και πίεσε τους φιλοξενούμενους στο δικό τους μισό. Παρά το γεγονός αυτό όμνως η Νάπολι διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της σκορ και κράτησε μέχρι το φινάλε το πολύτιμο 1-2 που της δίνει τεράστιο πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας.

Αταλάντα (Τζανπιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Σκαλβίνι, Χάτεμπερ (86′ Σοπί), Κουπμάινερς (81′ Ντε Ρουν), Εντερσον, Μέλε, Πάσαλιτς (71′ Μαλινόφσκι), Χέιλουντ (70′ Ζαπάτα), Λούκμαν (81′ Μπογκά).

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Κιμ, Ζουάν Ζέσους, Ολιβέρα, Ανγκισά (93′ Γκαετάνο), Λομπόκτα, Ζιελίνσκι (64′ Πολιτάνο), Λοσάνο (64′ Ντομπελέ), Ελμάς (93′ Τζερμπίν), Οσιμέν (75′ Σιμεόνε).