Αυτή ήταν... Μπάρτσα! (βίντεο)

Απολαυστικός ο Ανσού Φατί (δύο γκολ, ένα κερδισμένο πέναλτι), οδήγησε την φρέσκια Μπαρτσελόνα του Ρόναλντ Κούμαν σε θρίαμβο επί της Βιγιαρεάλ, στην πρεμιέρα των Μπλαουγκράνα στην La Liga.

Ο Ουνάι Έμερι πήγαινε στο «Καμπ Νόου» γνωρίζοντας ότι μετρούσε 13 διαδοχικές ήττες στο συγκεκριμένο γήπεδο με πέντε διαφορετικές ομάδες κόντρα στην Μπαρτσελόνα και η Βιγιαρεάλ ότι είχε δέκα σερί ήττες, τις οποίες ο Ανσού Φατί φρόντισε να κάνει έντεκα.

Απολαυστικός ο 17χρονος επιθετικός, πείθει όλο και περισσότερο ότι μπορεί μελλοντικά να εξελιχθεί στον διάδοχο του Λιονέλ Μέσι (ναι, είναι όσο βαρύ ακούγεται), οδηγώντας την (φρέσκια και υποσχόμενη) ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν σε ιδανική πρεμιέρα στην La Liga (4-0).

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στο «παιδί – θαύμα», το οποίο σπάει όλα τα κοντέρ και τα ρεκόρ με μια ευκολία που θυμίζει όλο και περισσότερο τον Λέο. Με καταπληκτικό σουτ με τη μία, μετά από συνδυασμό των Κλεμάν Λεγκλέ – Τζόρντι Άλμπα, ο Φατί άνοιξε το σκορ μόλις στο 15ο λεπτό.

Δεν έμεινε εκεί, όμως. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο (πιο απελευθερωμένος και πιο πειστικός) Φιλίπε Κουτίνιο έφυγε σχεδόν μόνος του στην επίθεση, σέρβιρε στον Φατί και αυτός νίκησε εκ νέου τον Σέρχιο Ασένχο.

Το καλό από τον Φατί... τρίτωσε στο 35', όταν «χόρεψε» τον έμπειρο Μάριο Γασπάρ, ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και έδωσε την ευκαιρία στον Μέσι, από την άσπρη βούλα, να προσθέσει ένα ακόμα γκολ στην μυθική συλλογή του. Χαμογελαστός και με διάθεση ο Αργεντινός, ο οποίος δείχνει να αφήνει πίσω τον «εμφύλιο» των προηγούμενων εβδομάδων.

Η Βιγιαρεάλ, άφαντη και ακίνδυνη στο πρώτο 45λεπτο, δεν είχε δει τα... χειρότερα, αφού στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκε τέταρτο γκολ και, μάλιστα, από παίκτη της, τον πολλά υποσχόμενο κεντρικό αμυντικό Πάου Τόρες, κατά λάθος βεβαίως.

Το δεύτερο ημίχρονο μάλλον περίσσευε, η Βιγιαρεάλ κοίταξε να περιορίσει την έκταση της ήττας και ο Κούμαν έδωσε λεπτά συμμετοχής στους νέους Πιάνιτς, Πέδρι και Τρινκάο και στον παλιό Ντεμπελέ. Πρώτο δείγμα θετικό από τον Ολλανδό, αλλά ο δρόμος είναι (πολύ) μακρύς...

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο – Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα – Μπουσκέτς (78' Πιάνιτς), Ντε Γιονγκ – Μέσι, Κουτίνιο (70' Πέδρι), Φατί (70' Ντεμπελέ) – Γκριεζμάν (78' Τρινκάο).

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ασένχο – Γασπάρ, Ραούλ Αλμπιόλ (84' Φούνες Μόρι), Πάου Τόρες, Εστουπινιάν – Τσουκουέζε (74' Κούμπο), Παρέχο, Κοκλέν (46' Ιμπόρα), Μόι Γόμεθ – Ζεράρ Μορένο (84' Μπάκα), Αλκάθερ (46' Μάνου Τριγέρος).

- Εναρξη στον αγώνα

- 15' ΓΚΟΛ η Μπάρτσα και 1-0. Ο Ανσού Φατί σκοράρει.

- 20' ΓΚΟΛ η Μπαρτσελόνα και 2-0! Και πάλι ο πιτσιρικάς Φατί το γκολ.

- 35' ΓΚΟΛ η Μπάρτσα, σειρά του Μέσι! Με πέναλτι ο Αργεντινός το 3-0!