Η Μπαρτσελόνα ΔΕΝ είναι καλά...

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και την Ατλέτικο Μαδρίτης στο "Καμπ Νου". Τελικό αποτέλεσμα 2-2, προβληματική ξανά η ομάδα του Κίκε Σετιέν που πλέον... τρίζει για τα καλά η καρέκλα του. Στους 70 βαθμούς η "Μπάρτσα" και στο -1 με αγώνα περισσότερο από τη Ρεάλ. Χάνεται... ο τίτλος αν κερδίσει η Ρεάλ τη Χετάφε. Παραμένει στην 3η θέση με 59 βαθμούς η ομάδα του Σιμεόνε.

Aυτογκόλ και τρία πέναλτι

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την Μπάρτσα, με τον Ντιέγκο Κόστα να σημειώνει αυτογκόλ (12’) έπειτα από κόρνερ του Μέσι.

Ωστόσο, η Ατλέτικο ισοφάρισε άμεσα. Αρχικά ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το πέναλτι του Ντιέγκο Κόστα (18’), αλλά ο διαιτητής έδειξε επανάληψη και ο Σαούλ ευστόχησε για το 1-1.

Ο Μέσι που ήταν κεφάτος και χάριζε highlight, όπως ένα τρομερό άδειασμα στον Λόντι και ένα φαλτσαριστό που έξυσε το δοκάρι, βρήκε το 700ό γκολ στην καριέρα του με ωραία "αλά Πανένκα" εκτέλεση πέναλτι στο 49΄.

Μόνο που το παιχνίδι είχε ακόμα ένα πέναλτι. Και πάλι ο Σαούλ στο 62΄ δεν λάθεψε από τα 11 βήματα, παρά την καλή προσπάθεια του Τερ Στέγκεν να το βγάλει.

Το live του αγώνα

- Έναρξη

4' Η Μπαρτσελόνα έχει την κατοχή

6' Πολύ επικίνδυνο φάουλ-σέντρα του Καράσκο, για ελάχιστα δεν έβαλαν πόδι Ντιέγκο Κόστα, Χιμένες.

8΄ Σουτ του Ράκιτιτς εκτός περιοχής αποκρούει ο Όμπλακ!

12' ΓΚΟΛ 1-0 Η ΜΠΑΡΤΣΑ Από κόρνερ του Μέσι, άθελά του ο Ντιέγκο Κόστα σημείωσε αυτογκόλ

15' ΠΕΝΑΛΤΙ ανατροπή Καράσκο από Βιδάλ.

16' Απέκρουσε ο Τερ Στέγκερ το πέναλτι του Ντιέγκο Κόστα

17' Επανάληψη και κάρτα ο Τερ Στέγκεν που κινήθηκε πριν την εκτέλεση

18' ΓΚΟΛ 1-1 με εκτέλεση του Σαούλ

22' Ωραίο φαλτσαριστό του Μέσι, λίγο άουτ

28' Τρομερή ντρίμπλα Μέσι στον Λόντι που του πέρασε την μπάλα από πάνω, ενώ ο Βραζιλιάνος έκανε τάκλιν

29' Σουτ του Μέσι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ

32' Γύρισμα του Αρίας μέσα στην περιοχή δεν προλαβαίνει ο Λιορέντε

39' Η Μπάρτσα ελέγχει τον ρυθμό και η Ατλέτικο έχει βγει 2-3 φορές καλά στην κόντρα

41' Ωραία ενέργεια από τον Πουτς που κερδίζει φάουλ σε καλή θέση. Ο Μέσι εκτέλεσε, η μπάλα κόντραρε στον Σαούλ και ανάγκασε τον Όμπλακ σε απόκρουση που κατέληξε κόρνερ.

Ημίχρονο

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48΄ Πέναλτι για τη Μπαρτσελόνα- Αντικανονικό μαρκάρισμα του Φελίπε στο Σεμέντο

49΄ ΓΚΟΛ 2-1 εύστοχος ο Μέσι από την άσπρη βούλα - Εκτέλεση «αλά Πανένκα»

56΄ Ευκαιρία για την Ατλέτικο, δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι ο Ντιέγκο Κόστα

61΄ Πέναλτι ξανά, 2ο για την Ατλέτικο και 3ο συνολικά στο παιχνίδι. Ο Σεμέντο ανέτρεψε τον Καράσκο

62΄ ΓΚΟΛ 2-2. Εύστοχος ξανά ο Σαούλ, λίγο έλειψε να το... πιάσει ο Τερ Στέγκεν