Τεσσάρα η Μπαρτσελόνα! (στιγμιότυπα)

Η Μπαρτσελόνα χωρίς να ανεβάσει στροφές κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-0 επί της Οσασούνα στο Καμπ Νόου για την 11η αγωνιστική της La Liga.

Ένα ήσυχο απόγευμα στο Καμπ Νόου είχε η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί δεν έπιασαν το πικ της απόδοσής τους, όμως κατάφεραν να επικρατήσουν 4-0 της Οσασούνα για την 11η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Με αυτόν τον τρόπο οι μπλαουγκράνα έφτασαν τους 14 πόντους σε εννέα αγωνιστικές.

Η Μπαρτσελόνα από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχε την κατοχή με την Οσασούνα ωστόσο να πιέζει ψηλά και να προσπαθεί να δυσκολεύσει τους Καταλανούς. Στο 16' οι μπλαουγκράνα απείλησαν με τον Γκριεζμέν, ο οποίος ήταν άστοχος. Στο 18' ο Μπούντιμιρ απάντησε για τους φιλοξενουμένους με άστοχη προβολή.

Στο 29ο λεπτό η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα. Ο Άλμπα έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά την μπάλα έπειτα ωραία πάσα του Μέσι. Ο Δανός με δυσκολία την έστειλε στην εστία του Ερέρα για το 1-0, αφού πρώτα ο Κοουτίνιο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 40' η Οσασούνα βρίσκει δίχτυα με τον Μπούντιμιρ, αλλά ο διαιτητής σφύριξε οφσάιντ καθώς ο Όιερ ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης. Έτσι, στο 43ο λεπτό, οι Καταλανοί κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά δύο τερμάτων. Ο Γκριεζμάν πραγματοποίησε τρομερό σουτ εκτός περιοχής, νικώντας τον Ερέρα για το 2-0.

Η Οσασούνα μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά στο δεύτερο μέρος, όμως πάλι η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που πέτυχε γκολ. Στο 57' ο Γκριεζμάν έκλεψε την μπαλα, ο Μπρέθγουεϊτ έγινε αποδέκτης της στην περιοχή, εκείνος κόπηκε από τον Ρονγκάγκλια και στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος σκόραρε με ασίστ του Γάλλου.

Στο 68' ο Τόρες σούταρε μέσα από την περιοχή, σημαδεύοντας το δοκάρι των Καταλανών. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντεμπελέ βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Τρινκάο που έδωσε την ασίστ ήταν εκτεθειμένος. Όμως τελικά, στο 73ο λεπτό η Μπαρτσελόνα έκανε το 4-0 με ένα άπιαστο σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή αφιερώνοντας το γκολ στον Ντιέγκο Μαραντόνα.

Οι Καταλανοί από εκεί και ύστερα διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα και είχαν την ευκαιρία γι' ακόμη ένα γκολ. Στο 90' ο Τρινκάο σημάδευσε την δεξιά γωνία του Ερέρα, όμως αστόχησε. Στο 90+2' ο Μέσι εκτέλευσε απευθείας ένα φάουλ στα όρια της περιοχής, αλλά ο γκόλκιπερ της Οσασούνα απέκρουσε στη γωνία του.

Μπαρτσελόνα: Τερ-Στέγκεν, Ντεστ (61' Φίρπο), Μινγκέθα, Λανγκλέ (67' Αλενιά), Άλμπα, Πέδρι (46' Μπούσκετς), Ντε Γιόνγκ, Κοουτίνιο (61' Ντεμπελέ), Μέσι, Μπρέιθγουεϊτ (61' Τρινκάο), Γκριεζμάν

Οσασούνα: Ερέρα, Πέρες (63' Τόρες), Νάβας, Γκαρσία, Ρονγκάγκλια, Βιντάλ, Οιέρ (64' Μπρασανάκ), Μονκαγιόλα, Χόνι, Μπούντιμιρ (74΄Γκαγιέγκο), Γκαρσία (74' Μπάρχα)