Βαθμός που αδικεί την Μπράιτον

Ισόπαλο χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής ανάμεσα στη Νιούκαστλ και την Μπράιτον, με τους «γλάρους» να αδικούνται από την έκβαση της συνάντησης στο St James’ Park.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η επανεμφάνιση του Άντι Κάρολ με τη φανέλα της Νιούκαστλ έπειτα από εννέα χρόνια. Ο Άγγλος επιθετικός είχε αφήσει το σύλλογο τον Ιανουάριο του 2011 για να μετακομίσει στη Λίβερπουλ, επέστρεψε στις «καρακάξες» το περασμένο καλοκαίρι, δείχνει έτοιμος να αφήσει πίσω του τα προβλήματα τραυματισμών και πραγματοποίησε σήμερα -μέσα σε αποθέωση - την πρώτη του συμμετοχή, αντικαθιστώντας Βίλεμς στο 82ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι είναι αυτοί που αδικούνται από το αποτέλεσμα με βάση την εικόνα τους, αφού οι παίκτες του Γκρέιαμ Πότερ ήλεγξαν το ρυθμό της αναμέτρησης ενώ κατέγραψαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες για γκολ.

Στο 18ο λεπτό η άτσαλη απομάκρυνση του Λασέλς με την πλάτη σταμάτησε στο δοκάρι του Ντουμπράφκα ενώ μέχρι τη συμπλήρωση του ημιώρου οι «γλάροι» απείλησαν δις με τον Μοπέι (26’ & 27’) ενώ ακόμη πιο κοντά έφτασε ο Μόι στο 28ο λεπτό, με τον Αυστραλό να μη βρίσκει εστία από το ευνοϊκή θέση και ύστερα από μεταβίβαση ακριβείας του Πρόπερ.

Η μόνη σημαντική στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 22ο λεπτό, όταν η πάσα του Χέιντερ έδωσε στον Αλμιρόν την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Ράιαν βρέθηκε ωστόσο σε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Από το 30ο μέχρι το 75ο λεπτό ο ρυθμός της συνάντησης κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα και η φάση που σήκωσε-για τελευταία φορά- τους θεατές από τις θέσεις τους, ήταν το πλασέ του Κόνολι που απομακρύνθηκε με σωτήρια προβολή του Σαρ πάνω στη γραμμή του τέρματος!

Νιούκαστλ: Ντουμπράφκα, Ντάμετ, Σαρ, Λασέλς, Μανκίγιο, Βίλεμς (82’ Κάρολ), Χέιντεν, Σέλβι (73’ Κι), Άτσου, Αλμιρόν (73’ Σεν-Μαξιμίν), Ζοέλιντον

Μπράιτον: Ράιαν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μοντόγια, Μπερν, Πρόπερ, Στέφενς, Μόι (70’ Κόνολι), Γκρος (82’ Μπονγκ), Μοπέ (82’ Μπισούμα), Αλζάτε

Πηγή: england365.gr