(ΒΙΝΤΕΟ) Στη Ντόρτμουντ το Σούπερ Καπ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον φοβερό και τρομερό Τζόντεον Σάντσο, η Ντόρτμουντ σκόρπισε την Μπάγερν Μονάχου και με επιβλητικό τρόπο (2-0) κατέκτησε το γερμανικό Σούπερ Καπ.

Κάθε φορά ξεκινάει από θέση αουτσάιντερ τα… klassiker με την Μπάγερν, αλλά είναι μερικές φορές που με την φρεσκάδα της, την σπιρτάδα της, την αλεγρία της, βγάζει το λάδι του Βαυαρούς.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάντσο πήρε το γερμανικό Σούπερ Καπ απέναντι στην νταμπλούχο Μπάγερν (2-0), την κοίταξε στα μάτια και της έστειλε το μήνυμα, ότι φέτος τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο δύσκολα για αυτήν.

Έχοντας και το αβαντάζ της έδρας, οι Βεστφαλοί ήταν εκπληκτικοί στο επιθετικό τρανζίσιον, αν ο Μάνουελ Νόιερ δεν βρισκόταν σε καταπληκτικό βράδυ, τότε το σκορ θα είχε ανοίξει από νωρίς σε κάποια από τις κλασικές ευκαιρίες των Ρόις (2’), Αλκάθερ (15’) και Γκερεϊρό (20’).

Οι Βαυροί ισορρόπησαν στην συνέχεια, είχαν δύο καλές στιγμές με τον Κονάν (25’, 45’), όμως η διαφορά έντασης ήταν ορατή.

Η Ντόρτμουντ βρήκε το 1-0, όταν στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Σάντσο σμπαράλιασε όλη την άμυνα της Μπάγερν και έδωσε την μπάλα στον Αλκάθερ, ο οποίος με συρτό σουτ νίκησε τον Νόιερ κι έκανε το 1-0 (48’).

Η Ντόρτμουντ έδωσε μέτρα, γλίτωσε σε 2-3 φάσεις την ισοφάριση και έψαχνε την κατάλληλη ευκαιρία για το τελειωτικό χτύπημα.

Στο 69ο λεπτό, ο Γκερεϊρό βρήκε πάνω στην κίνηση τον Σάντσο κι εκείνος πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Νόιερ για το 2-0, που έμεινε ως το τέλος για να δώσει το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στην ομάδα του Λουσιέν Φαβρ.