«Φρέναρε» την Μπάγερν και έβαλε... φωτιά στο πρωτάθλημα η Κολωνία!

Η Κολωνία σταμάτησε την Μπάγερν (1-1), οδηγώντας τη σε νέα γκέλα και βάζοντας... φωτιά στο πρωτάθλημα. Πέρασε από το Βερολίνο με «πεντάρα» η Βόλφσμπουργκ.

Μόνο ιδανικά δεν έχει μπει το 2023 για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε στην ισοπαλία. Αυτή τη φορά μάλιστα, δεν ήταν η Λειψία αυτή που της απέσπασε τον βαθμό αλλά η Κολωνία, η οποία αν δεν έβλεπε τον Κίμιχ να... ζωγραφίζει λίγο πριν τη λήξη θα έφευγε από το «Allianz Arena» με το τρίποντο. Κάπως έτσι, η ομάδα του Νάγκελσμαν πλέον νιώθει πιο καυτή την ανάσα των υπόλοιπων διεκδικητών του τίτλου, μιας και βρίσκεται στο +4 από τους δεύτερους στη βαθμολογία Ταύρους, που νωρίτερα διέλυσαν τη Σάλκε.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκαν στο ματς οι φιλοξενούμενοι, μιας και μόλις στο 4ο λεπτό ο Σκιρί ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Παρά τα αρκετά εύκολα λάθη που έκαναν στην αρχή οι Βαυαροί, μπόρεσαν να απειλήσουν στο 14', με τον Σβέμπε να λέει «όχι» στο τετ α τετ του Γκνάμπρι.

Στο 29ο λεπτό ο Σκιρί προκάλεσε και πάλι πρόβλημα αλλά ο Ζόμερ πρόλαβε το γύρισμά του πριν ο Κάιντς γίνει επικίνδυνος. Η Μπάγερν κυκλοφορούσε την μπάλα αλλά δυσκολευόταν να μπει στην αντίπαλη περιοχή με καλές προϋποθέσεις, ενώ ο Παβάρ στην εκπνοή του πρώτου μέρους να σπαταλά μεγάλη ευκαιρία από κοντά.

Αποφασισμένη να προστατεύσει το προβάδισμά της μπήκε στην επανάληψη η Κολωνία, με τους Βαυαρούς να ελέγχουν απόλυτα και να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης. Κάτι το οποίο πάντως δεν βρήκαν ούτε ο Ντε Λιχτ και ο Γκράφενμπεργκ στο 48' και το 49' ούτε ο Κομάν στο 54'. Η επόμενη πραγματικά καλή στιγμή των Βαυαρών ήρθε στο 80ο λεπτό, όταν ο Μίλερ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σβέμπε απέκρουσε εντυπωσιακά.

Μόνο μια στιγμή μαγείας, μια έμπνευση φαινόταν πως θα μπορούσε να αλλάξει την κατάσταση και πράγματι αυτό έγινε. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Τζόσουα Κίμιχ με μια πραγματική οβίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.