Γκέλα η Μπάγερν, στην κορυφή η Λειψία!

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο και έτσι αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1).Μόνη στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα βρίσκεται η Λειψία,μιας και είναι στο +1 από την Ντόρτμουντ και στο +2 από την Μπαγέρν.

ΗΜπάγερν Μονάχου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο τα τελευταία χρόνια, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός πήρε μία πανέμορφη πάσα μέσα στην περιοχή της Λειψίας και δεν αστόχησε από πολύ κοντά.

Μόλις 9 λεπτά αργότερα ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έφτασε μία ανάσα από το 2-0, όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα της Λειψίας. Στο 15λεπτό το επιθετικό κρεσέντο της Μπάγερν συνεχίστηκε με τον Πολωνό και πάλι να αστοχεί με το κεφάλι από πολύ κοντά.

Στο 38ο λεπτό του αγώνα η Μπάγερν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR άλλαξε την απόφαση του.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Λειψία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φόρσμπεργκ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης η Λειψία έφτασε μία ανάσα από το να φέρει... τούμπα το ματς, όμως ο Νόιερ έκανε μία τρομερή επέμβαση στο σουτ του Μουκιέλε.

Η απάντηση της Μπάγερν ήρθε στην αμέσως επόμενη φάση με τον Κομάν να κάνει μία υπέροχη ενέργεια, όμως το σουτ του βρήκε σε αμυντικό της Λειψίας.

Στο 59ο λεπτό η Λειψία έφτασε μόλις μία ανάσα από το 2-1, με το σουτ του Μουκιέλε περνάει μόλις δίπλα από το δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Νόιερ έκανε μία τρομερή επέμβαση στο «Γ» της εστίας και γνώρισε την αποθέωσε.

Τελικά η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1 και την Λειψία να βρίσκεται στην κορυφή και στο +2 από την Μπάγερν.

Πηγή: sdna.gr