H Μπάγερν έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν κάηκε

H Φράιμπουργκ έβαλε δύσκολα στην Μπάγερν μέσα στο Μόναχο, όμως η κλάση του Τόμας Μίλερ και το δοκάρι του Νόιερ στις καθυστερήσεις γλίτωσε τους Βαυαρούς από το κάζο.

Στο διάστημα που δεν πατάει καλά στο γήπεδο, η Μπάγερν βλέπει την διαφορά από τους διώκτες της. Αυτό τα λέει όλα για τους Βαυαρούς που και να θέλουν δεν γίνεται να χάσουν και αυτό το πρωτάθλημα, αφού με το 2-1 επί της Φράιμπουργκ, η διαφορά από την Λειψία αυξήθηκε στους 4 βαθμουύς.

Το γρήγορο γκολ του Λεβαντόφσκι από μαγική κάθετη του Τόμας Μίλερ (7’, 1-0), πιθανότατα να έφερε χαλάρωση στους γηπεδούχους, που έχασαν από νωρίς με μυϊκό πρόβλημα τον Γκνάμπρι που είχε πρωταγωνιστήσει σε δύο καλές στιγμές.

Η Φράιμπουργκ άρχισε σταδιακά να ξεθαρρεύει και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Πέτερσεν (62’) σε μία ακόμα φάση που πιστοποίησε το μεγάλο αμυντικό ζήτημα των Βαυαρών που δέχονται γκολ σχεδόν σε κάθε ματς. Η Μπάγερν όμως έχει τον τρόπο να ξεκλειδώνει τέτοια ματς. Ένα ξερό σουτ του Τόμας Μίλερ επέφερε άμεσα την τάξη (75’, 2-1), με την Φράιμπουργκ να παίζει ρέστα στις καθυστερήσεις όπου είχε δοκάρι με τον Πέτερσεν και μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Χόφλερ για να κάνει την ζημιά.