Η Μπάγερν έκανε κομμάτια την Βέρντερ (στιγμιότυπα)

Υστερα από δύο σερί ήττες, η Μπάγερν αν και βρέθηκε να χάνει, έκανε κομμάτια την Βέρντερ στο Μόναχο (6-1) με χατ-τρικ του Κουτίνιο και δύο γκολ του Λέβα.

Δύο κολλητές ήττες και -7 από την κορυφή στην Bundesliga ήταν κάτι πολύ βαρύ για την Μπάγερν. Στο ίδιο concept φάνηκε ότι θα πάει και το ματς με την Βέρντερ στο Allianz, καθώς ο keeper, Γίρι Παβλένκα, ήταν ανίκητος και ο Ρασίτσα είχε κάνει με γκολάρα το 0-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι το 45'. Ε και; Οι Βαυαροί κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με 2-1 υπέρ τους και στην επανάληψη τήρησαν την παράδοση που τους θέλει να κάνουν party κόντρα στο club της Βρέμης. Μείωσε από Γκλάντμπαχ και Λειψία με ματς περισσότερο η Μπάγερν, όχι όμως και από την Ντόρτμουντ, που διέλυσε εκτός έδρας την Μάιντς (0-4).

Στο 24' ο Ρασίτσα έριξε σκόνη στην κόντρα στον Μπόατενγκ και στη συνέχεια ρουκέτα στον Νόιερ για το 0-1, το οποίο κρατούσε με τρομερές επεμβάσεις ο Παβλένκα, όπως η διπλή που έκανε στο 38' σε τετ-α-τετ με τον Λεβαντόβσκι και μετά σε σουτ του Κουτίνιο. Στο 45' όμως, άλλαξε όλο το ματς. Ο Κίμιχ έδωσε στον Γκνάμπρι που έσπασε το οφσάιντ και ο Κουτίνιο σε κενό τέρμα ισοφάρισε για να κάνει το 2-1 στις καθυστερήσεις ο Λεβαντόβσκι με τελείωμα με το αριστερό.

Στην επανάληψη η ομάδα του Φλικ ξέσπασε, σκορπίζοντας την Βέρντερ, με τον Κουτίνιο να κλέβει την παράσταση με εκπληκτικά γκολ και σημειώνοντας το πρώτο χατ-τρικ Βραζιλιάνου για την Μπάγερν από το 2003 όταν το είχε κάνει ο Ελμπερ. Στο 63' με τρομερή λόμπα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και στο 72' ο Λέβα με πλασέ τον... ισοφάρισε γράφοντας το 4-1 και πιάνοντας τον Χάινκες στα 220 γκολ και την 3η θέση ever στην Bundesliga. Το 5-1 έγινε τρία λεπτά μετά από τον Μίλερ για να κλείσει την παράσταση ο Κουτίνιο με φανταστικό τεχνικό σουτ εκτός περιοχής δοκάρι-και-μέσα (6-1).