Η Μπάγερν... τα χρειάστηκε, ενώ η η Ντόρτμουντ «γκέλαρε»!

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν με 3-1 κόντρα στη Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου, ενώ η Κολωνία σόκαρε τη Μπορούσια κάνοντας… σεφτέ με 2-1 στο Ντόρτμουντ!

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από την Στουτγκάρδη, πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-3, στο σπουδαιότερο ματς της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τον «δικό μας» Ντίνο Μαυροπάνο να είναι βασικός και να παίζει 59 λεπτά προτού γίνει αλλαγή.

Οι Βαυαροί είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Λεβαντόβσκι μόλις στο 3’, μετά από γέμισμα του Κομάν, αλλά σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο Βαμανγκιτουκά έβγαλε την σέντρα από δεξιά και ο επερχόμενος Κουλιμπαλί… άνοιξε λογαριασμό για φέτος και μαζί το σκορ υπέρ των γηπεδούχων!

Μάλιστα, λίγο μετά το ημίωρο ο Φέρστερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Κι αφού δεν έγινε το 2-0 ήρθε η ισοφάριση από πλευράς Μπάγερν, με τον Κομάν να κάνει την… κλασική του κίνηση και με πλασέ προ του Μαυροπάνου στην κλειστή γωνία του Κόμπελ, πέτυχε το 1-1 στο 38’.

Η Στουτγκάρδη σκόραρε αμέσως στην επόμενη φάση με τον Φέρστερ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ορθώς για επιθετικό φάουλ του Κουλιμπαλί που τράβηξε τον Νόιερ από το χέρι.

Ενώ, σαν να μην έφτανε αυτό, ο Κομάν «σέρβιρε» στον Λεβαντόβσκι που… εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» στο όριο της μεγάλης περιοχής, πετυχαίνοντας το 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου του πρώτου ημιχρόνου!

Στην επανάληψη το ματς παρέμεινε ανοιχτό, με τους Σουηβούς να έχουν την δυνατότητα να ισοφαρίσουν, αλλά να μην τα καταφέρνουν με τους Μανγκαλά και Κάλαϊτζιτς, για να έρθει η συνεργασία των Σανέ και Ντούγκλας Κόστα -που μπήκαν αμφότεροι αλλαγή- στο 87’ και το γκολ του δεύτερου που σήμανε το 1-3 και την διατήρηση στην πρώτη θέση...

Η Κολωνία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κερδίζοντας μάλιστα την Μπορούσια μέσα στο Ντόρτμουντ, με 2-0, στην έκπληξη της ημέρας!

Οι Βεστφαλοί είχαν δοκάρι μόλις στο 4’, από το σουτ του Σάντσο από θέση μέσα αριστερά, όμως από εκτέλεση κόρνερ και την πρώτη κεφαλιά-πάσα του Χορν, ο αμαρκάριστος Σκίρι με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε γκολ για δεύτερη σερί αγωνιστική και μαζί το 0-1 για τους «τράγους», δύο λεπτά μετά!

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Χούμελς σκόραρε με κεφαλιά, αλλά ήταν ακάλυπτος και το γκολ της Ντόρτμουντ ορθώς ακυρώθηκε.

Μάλιστα, στην επανάληψη, μετά από φάση… καρμπόν ήρθε και το 0-2 για την Κολωνία, καθώς από ένα ακόμα κόρνερ και κεφαλιά του Χορν στο πρώτο δοκάρι, ξανά ο Σκίρι βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, για να σκοράρει εκ νέου, στο 60’…

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν με τον Αζάρ, που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι στο 61’, μπαίνοντας στη τελική ευθεία του αγώνα, αλλά το 1-2 και η «γκέλα» παρέμειναν μέχρι τέλους, με τον Χάαλαντ να χάνει το… άχαστο στο 94ο λεπτό.