Ιστορικός βαθμός για την Βέρντερ!

Μπάγερν Μονάχου και Βέρντερ Βρέμης ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στο σημαντικότερο σημερινό ματς της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga, μετά από ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο παιχνίδι…

Οι «πράσινοι», που μετρούσαν 19 σερί ήττες ως φιλοξενούμενοι στο Μόναχο, όχι μόνο στάθηκαν καλά αλλά… χτύπησαν και σε καίριο σημείο, παίρνοντας το προβάδισμα λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με το πρώτο φετινό γκολ του Έγκεσταϊν!

Οι Βαυαροί -που έχασαν τον Ερναντές με τραυματισμό από το 19’- είδαν το δοκάρι να στερεί από τον Κόστα το 1-1, στο 52ο λεπτό.
Ωστόσο, η Μπάγερν έφτασε στην ισοφάριση λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Κομάν να σκοράρει με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, μετά από γέμισμα του Γκορέτσκα…

Ακολούθησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με την Βέρντερ να βλέπει τον Σάρτζεντ να νικιέται από τον Νόιερ σε δύο τετ α τετ στο 83’ και στο 87’, τον Τσούπο Μοτίνγκ να στέλνει από κοντά τη μπάλα άουτ στο 85ο λεπτό και το 1-1 να διατηρείται μέχρι τέλους.

Με τους γηπεδούχους να χάνουν βαθμούς για πρώτη φορά μετά την δεύτερη αγωνιστική και την τότε ήττα από την Χόφενχαϊμ, αλλά να μένουν στην πρώτη θέση.