Κόκκινη καταιγίδα η Μπάγερν (στιγμιότυπα)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 κόντρα στην Χέρτα πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο.

Για 60 λεπτά η άμυνα της Χέρτα μπόρεσε να κρατήσει μακριά τους επιθετικούς της Μπάγερν, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Φλικ ήταν καταιγιστική και έφτασε στη μεγάλη νίκη με 4-0 πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της μέσα σε 24 λεπτά.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε όπως θα το περίμεναν οι περισσότεροι. Η Χέρτα περιορίστηκε στο δικό της μισό προσέχοντας την άμυνα της και ψάχνοντας κάποιες αντεπιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Από την άλλη η Μπάγερν είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες στην περιοχή των γηπεδούχων. Μοναδική σημαντική ευκαιρία ήταν αυτή του Λεβαντόβσκι στο 25' όταν ο Πολωνός αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Κάπως έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν ευτύχισε να ανοίξει το σκορ νωρίς και να κάνει τη ζωή της πιο εύκολα. Στο 60' ο Γκορέτσκα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πέρισιτς γύρισε την μπάλα με το κεφάλι προς τον Μίλερ και εκείνος άνοιξε το σκορ.

Από εκεί και μετά ακολούθησε καταιγίδα. Στο 73' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Γκορέτσκα με τον Λεβαντόβσκι να ευστοχεί. Πριν προλάβουν οι γηπεδούχοι να συνέλθουν ήρθε και το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν ωραία την μπάλα στα δεξία, ο Αλκάνταρα έπαιξε το 1-2 με τον Γκορέτσκα και στη συνέχεια με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 4-0 έγινε στο 84' όταν ο Πέρισιτς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μίλερ νίκησε τον Γιάρσταϊν. Έτσι, η Μπάγερν παρέμεινε στο κυνήγι της Λειψίας, ενά η Χέρτα βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.