Λέβα, 5άρα και όλα καλά για την Μπάγερν

Με τον Λεβαντόβσκι να βάζει δύο γκολ, η Μπάγερν διέλυσε 5-1 την Κολονία στο Μόναχο και παραμένει στην κορυφή, ενώ η Ντόρτμουντ ξεπέρασε πολύ άνετα το εμπόδιο της Μπίλεφελντ (3-0).

Μετά τη… βόλτα στην Ρώμη και το 1-4 σε βάρος της Λάτσιο στο Champions League, η ομάδα του Χάνσι Φλικ έκανε τη δουλειά και στην Bundesliga. Η Μπάγερν πήρε ακόμα τρεις βαθμούς κόντρα στα Κριάρια και ο Λέβα έβαλε ακόμα δύο γκολ, φτάνοντας πολύ κοντά στην καλύτερη επίδοση της καριέρας του στην Bundesliga. Χατ-τρικ από ασίστ έκανε ο Λέον Γκορέτσκα για τους Βαυαρούς, οι οποίοι με ματς περισσότερο πήγαν στο +5 από την Λειψία.

Στο 18’ από δεξιά ο Γκορέτσκα έκανε το γλυκό σκάψιμο για να σκοράρει με ωραία κεφαλιά ο Τσούπο-Μοτίνγκ και στο 33’ ο Γερμανός μέσος συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Λεβαντόβσκι και από δική του 2η ασίστ στο ματς ο Πολωνός hitman δεν αστόχησε με πλασέ στην κλειστή γωνία. Η Μπάγερν όμως το έχει τελευταία συνήθεια να δέχεται γκολ και αυτό συνέβη στην επανάληψη και το 49’ με τον Σκίρι, όμως ο Λεβαντόβσκι ‘χτύπησε’ ξανά στο 65’ αυτή τη φορά από ασίστ του Μίλερ. Το 3-1 δεν άλλαξε στο 75’ όταν ο Ντρέξλερ της Κολονίας από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε κενό τέρμα, όμως το σκορ άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 82’ ο Λούκας Ερναντέζ έδωσε πάρε-βάλε στον Γκνάμπρι και ο τελευταίος πέτυχε και δεύτερο γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα από την 3η ασίστ του Γκορέτσκα για να διαμορφωθεί το τελικό 5-1.