Λεβερκούζεν… επτά αστέρων, «τα χρειάστηκε» η Χόφενχαϊμ!

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέρασε στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας μετά το 7-0 επί της Νόρντεστεντ, ενώ η Χόφενχαϊμ προκρίθηκε με 3-2 στα πέναλτι και η Στουτγκάρδη δυσκολεύθηκε με τη Χάνσα Ροστόκ.

Υγιεινό περίπατο έκανε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, που διέλυσε την ερασιτεχνική Άιντραχτ Νόρντεστεντ με 7-0 κι εξασφάλισε την παρουσία της στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας! Με το σκορ να είναι 0-3 στο… 12’ και 0-6 στο… 31ο λεπτό, το ματς είχε ιδιαίρτερο ενδιαφέρον μόνο για τον νεοαποπκτηθέντα Σικ, που έκανε ντεμπούτο και… σεφτέ με τις «ασπιρίνες», διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά στο 77’.

Τέλος καλό, όλα… καλά, αν και πολύ πιο δύσκολα για την Χόφενχαϊμ, που χρειάστηκε την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι για να πάρει το «εισιτήριο» πρόκρισης απέναντι στην Τσέμνιτσερ, με 3-2, στο ντεμπούτο του Χένες στον πάγκο της! Μάλιστα, για να συμβεί αυτό χρειάστηκε άλλη μια εύστοχη εκτέλεση από την άσπρη βούλα, από τον Κράμαριτς, στο 111ο λεπτό της παράτασης…

Η νεοφώτιστη στη Bundesliga Στουτγκάρδη επικράτησε… όσο δύσκολα φανερώνει το τελικό 1-0 της Χάνσα μέσα στο Ροστόκ, με το τέρμα του Γουαμαβιντουγκά στο 42’ κι ενώ στο ξεκίνημα της ίδιας φάσης ο Ντιντάβι είχε δοκάρι να αποδεικνύεται αρκετό για την πρόκριση.

Εντυπωσιακά «διπλά» κατέγραψαν Κίελο και Πάντερμπορν, με 1-7 και 0-5, απέναντι σε Άρλεν και Βίντενμπρικ αντίστοιχα, ενώ και η Φράιμπουργκ εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Μάνχαϊμ με 2-1, χάρη σε γκολ του Σμιντ στο 79ο λεπτό.