ΜΑΡΤΙΝΕΘ/Έφερε εις πέρας την ίδια αποστολή, εφτά χρόνια μετά!

Στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της Μπάγερν Μονάχου, ο Χάβι Μαρτίνεθ χάρισε στην ομάδα το Super Cup Ευρώπης, σχεδόν με τον ίδιο τρόπο που είχε βοηθήσει για να γίνει αυτό και πριν από εφτά χρόνια στο ματς με την Τσέλσι!

Το 2013 στην Πράγα, η Μπάγερν Μονάχου που τότε είχε κατακτήσει το Champions League, αντιμετώπισε την Τσέλσι που είχε κάνει το back-to-back στα ευρωπαϊκά τρόπαια με το Europa League, έναν χρόνο μετά τον θρίαμβο επί των Βαυαρών στο Μόναχο.

Σ' εκείνο το ματς για το Super Cup, ο Χάβι Μαρτίνεθ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 56ο λεπτό και είχε σκοράρει στο 121' για να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι κι εκεί η Μπάγερν να πάρει το τρόπαιο απέναντι στους «μπλε».

Φέτος, ο Χάβι Μαρτίνεθ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο της Puskas Arena στο 99' και στο 104' με κεφαλιά από το «ριμπάουντ» στην απόκρουση του Μπόνο σε σουτ του Αλάμπα, σκόραρε με κεφαλιά για το 2-1.

Και στις δυο περιπτώσεις ήρθε από τον πάγκο και στις δύο περιπτώσεις σκόραρε στην παράταση και στις δύο περιπτώσεις πήρε το τρόπαιο...