Ο Ενκουνκού έστεψε ξανά Κυπελλούχο Γερμανίας την Λειψία!

Με γκολ των Κρίστοφερ Ενκουνκού και Ντόμινικ Σόμποσλαϊ (από ασίστ του Ενκουνκού), η Λειψία λύγισε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-0) και κατέκτησε το Κύπελλο Γερμανίας για δεύτερη διαδοχική σεζόν.

Όλα δείχνουν ότι ο Κρίστοφερ Ενκουνκού θα φύγει στο τέλος της σεζόν από την Λειψία με προορισμό την Τσέλσι. Προτού αποχωρήσει, όμως, ο Γάλλος επιθετικός φρόντισε να χαρίσει στους Ταύρους δεύτερο διαδοχικό Κύπελλο Γερμανίας, σημειώνοντας το πρώτο γκολ και σερβίροντας την ασίστ στο δεύτερο, για τη νίκη επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-0) στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Απών λόγω τιμωρίας ο ηγέτης της αμυντικής γραμμής (και περιζήτητος από την… μισή Ευρώπη) Γιόσκο Γκβάρντιολ, με τον Αντρέ Σίλβα να τραυματίζεται και να περιορίζει τις λύσεις του Μάρκο Ρόζε στην επιθετική γραμμή των Ταύρων.

Ο Όλιβερ Γκλάσνερ, στο τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο των Μαύρων Αετών αφού εδώ και ένα μήνα είναι γνωστή η αποχώρησή του, είχε όλους τους βασικούς παίκτες στη διάθεσή του για το μεγάλο ραντεβού της σεζόν.

Γκολ – καραμπόλα και τίτλου του Ενκουνκού

Προσεκτικές και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, με τον Τίμο Βέρνερ να σουτάρει αδύναμα στα χέρια του Κέβιν Τραπ μέσα από την περιοχή και τον Ραντάλ Κολό Μουανί να απαντάει με σουτ λίγο άουτ, επίσης εντός περιοχής.

Ο Κόνραντ Λάιμερ, φευγάτος για την Μπάγερν Μονάχου στο τέλος της σεζόν, σέρβιρε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ενκουνκού, ο οποίος δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Τούτα να τον… παρενοχλεί στην τελική προσπάθεια, σε ένα φτωχό σε φάσεις και πολύ ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαιτέρως στην επανάληψη, με την Άιντραχτ να κάνει αισθητή την παρουσία της στο 64ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή του Μάριο Γκέτσε και τον Γιάνις Μπλάσβιχ να διώχνει δύσκολα με τις γροθιές.

Τα δεδομένα άλλαξαν εντέλει στο 71ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Ενκουνκού έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε Μπουτά και Εβάν Εντικά, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Τραπ, καταλήγοντας στα δίχτυα της Άιντραχτ για το 1-0 υπέρ της Λειψίας.

Το τέρμα του Γάλλου εκτόξευσε τους Ταύρους και σόκαρε τους Μαύρους Αετούς, οι οποίοι δέχθηκαν πίεση στα επόμενα λεπτά και λύγισαν οριστικά στο 85’, όταν ο Ενκουνκού βρήκε τον Ντόμινικ Σόμποσλαϊ, ο οποίος πλάσαρε από κοντά για το 2-0.

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιχ – Χένριχς, Κλόστερμαν, Όρμπαν, Χάλστενμπεργκ – Σόμποσλαϊ (90' Καμπλ), Λάιμερ, Χαϊνταρά (78’ Σλάγκερ), Ντάνι Όλμο – Ενκουνκού, Βέρνερ (61’ Πόουλσεν).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ – Τούτα, Χασέμπε (78’ Σάντος Μπορέ), Εντικά – Μπουτά (86’ Εμπιμπέ), Ρόντε (70’ Λίντστρεμ), Σο, Μαξ (78’ Λεντς) – Καμάντα, Γκέτσε – Κολό Μουανί.