Όταν ο Λεβαντόφσκι μέσα σε... παράνοια πέτυχε πέντε γκολ σε εννέα λεπτά!

Μπήκε με αλλαγή στην ανάπαυλα, έπιασε το «πολυβόλο» κι άρχισε να... «γαζώνει» τη Βόλφσμπουργκ. Πέρασαν πέντε χρόνια από τη νύχτα μαγείας του «Λέβα» που με πέντε γκολ σε εννέα λεπτά έκανε και τον Πεπ να «αρρωστήσει»!

Ο Πολωνός στράικερ, τότε είχε κάνει το δικό του, μοναδικό πάρτι από το 51' μέχρι και το 60'! Ξετίναξε τα δίχτυα του Μπενάλιο και ισοπέδωσε την άμυνα της Βόλφσμπουργκ που κόντρα σε ό,τι συνέβαινε στο πρώτο 45λεπτο, υπέστη ολοκληρωτική καταστροφή με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Εκτός από τις πέντε φορές που ο «Λέβα» βρήκε δίχτυα σ' εκείνο το ματς, είχε άλλες δύο τελικές προσπάθειες καταγεγραμμένες στ' όνομά του και μάλιστα, το ένα σουτ σταμάτησε στο δοκάρι και το άλλο στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων στην Allianz Arena, προτού ο φορ της Μπάγερν φτάσει στο χατ-τρικ.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με το τρομερό επίτευγμά του, την 22α Σεπτεμβρίου του 2015, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής έπειτα από 24 χρόνια που καταφέρνει να στείλει πέντε φορές τη μπάλα στα δίχτυα σε ένα ματς πρωταθλήματος.

Ο αμέσως προηγούμενος που το είχε κάνει, ήταν ο Michael Tönnies, πετυχαίνοντας επίσης όλα τα τέρματα σε ένα ημίχρονο, στις 27 Αυγούστου του 1991, σε νίκη της Ντούισμπουργκ με σκορ 6-2 επί της Καρλσρούης.

Μέχρι τότε, ήταν κάτοχος και του πιο γρήγορου χατ-τρικ στην ιστορία της Bundesliga, όμως η χρονική απόσταση των τριών πρώτων γκολ του Λεβαντόφσκι (3 λεπτά) ξεπέρασαν και αυτή την επίδοση, φτάνοντας μέχρι και το ταχύτερο «καρέ» και την ταχύτερη «πεντάρα».

Ο «Λέβα» έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Μπάγερν Μονάχου που πέτυχε πέντε γκολ σε παιχνίδι του πρωταθλήματος μετά τον Dieter Hoeneß που είχε κάνει κάτι αντίστοιχο αλλά σε 21 λεπτά, σε ευρεία νίκη με σκορ 6-0 επί της Μπραουνσβάιγκ στις 25 Φεβρουαρίου του 1984.

Αν σκόραρε ακόμα μια φορά, ο στράικερ των Βαυαρών θα μπορούσε να ισοφαρίσει και την αξιοθαύμαστη επίδοση του Ντίτερ Μίλερ, που με τη φανέλα της Κολωνίας, το 1977, είχε φτάσει στα έξι τέρματα στο τελικό 7-2 επί της Βέρντερ Βρέμης!