ΠΕΝΤΑΡΑ και πάει με +4 στο Klassiker! (στιγμιότυπα)

Η Μπάγερν διέλυσε 5-2 την Άιντραχτ, έσπασε ρεκόρ με 80 γκολ στη σεζόν και πάει... αεράτη στο Κlassiker της Τρίτης, μιας και βρίσκεται ξανά στο +4 από τη Ντόρτμουντ.

Στον α' γύρο η Μπάγερν είχε γνωρίσει τη συντριβή, όμως η πεντάρα στη Φρανκφούρτη ήταν η αιτία για το εντυπωσιακό restart! Ο Κόβατς έφυγε, ο Χάνζι Φλικ ανέλαβε και οι Βαυαροί πάνε... τρένο! Επέστρεψαν με νίκη κόντρα στην Ουνιόν και απέναντι στην Άιντραχτ πήραν την εκδίκησή τους. Εύκολη νίκη με 5-2 και ξανά στο +4 από τη Ντόρτμουντ, λίγες ημέρες πριν την ματσάρα τίτλου στη Βεστφαλία. Ο Λεβαντόφσκι ασταμάτητος έφτασε τα 27 γκολ και συνεχίζει να ονειρεύεται το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ (40 γκολ). Παράλληλα, ο Τόμας Μίλερ ισοφάρισε το ρεκόρ του Ντε Μπρόινε με 17 ασίστ και κυνηγά τον Φόρσμπεργκ (22 ασίστ). Πέντε σερί ήττες οι φιλοξενούμενοι που είναι μόλις στο +5 από τα πλέι άουτ.

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά στο ματς και στο τέταρτο είχαν... καρέ ευκαιριών! Στο 7΄ ο Λεβαντόφσκι δεν πήρε σωστά την κεφαλιά, ενώ στο 11ο λεπτό το σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 12΄ο Πέρισιτς δεν κατάφερε να πλασάρει ιδανικά τον Τραπ, ενώ στο 14΄ο Παβάρ νικήθηκε από τον Γερμανό γκολκίπερ! Ωστόσο, στο 17΄ ήρθε το πολυπόθητο γκολ! Ο Μίλερ έκανε τη σέντρα και ο Γκορέτσκα πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, όμως ο ρυθμός τους έπεσε. Η Άιντραχτ πήρε μέτρα, αλλά δεν είχε τις λύσεις για να ισοφαρίσει. Αντίθετα, η Μπάγερν πήγε στα αποδυτήρια με γκολ, με τον Μίλερ να σκοράρει στο 41' με άψογο πλασέ!

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Μπάγερν, αφού στο 46' ο Λεβαντόφσκι με ιδανικό τελείωμα έφτασε τα 27 τέρματα!!! Η ομάδα του Φλικ όμως φανέρωσε και τα αμυντικά κενά στα στημένα! Η Άιντραχτ πέτυχε δυο γκολ σε τρία λεπτά από κόρνερ και μπήκε ξανά στο «κόλπο». Στο 52’ ο Χίντερεγκερ… χαλαρά σημείωσε το 3-1 και στο 55’, ο Αυστριακός με καρφωτή κεφαλιά έφτασε τα 8 γκολ του στη σεζόν (όλα από κόρνερ).

Ωστόσο, οι Βαυαροί κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα και στο 61' ήρθε το τέταρτο γκολ. Γκάφα ο Φερνάντες, ο Ντέιβις ακολούθησε τη φάση και πέτυχε το 4-2! Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε στο 65' να καθαρίσει το ματς, αλλά νικήθηκε από τον Τραπ. Βέβαια, η θαραλλέα -στην επανάληψη- Άιντραχτ πλησίασε το τρίτο γκολ στο 68', αλλά ο Νόιερ με τεράστια επέμβαση δεν άφησε τον Γκατσίνοβιτς να πανηγυρίσει!  Η Μπάγερν μπόρεσε να πετύχει και πέμπτο γκολ, όταν στο 74' ο Χιντερέγκερ σημείωσε ένα... τρελό αυτογκόλ! Οι Βαυαροί έφτασαν τα 80 γκολ στη σεζόν, ρεκόρ μοναδικό και ξαναβρέθηκαν στο +4 από τη Ντόρτμουντ. Ο Κόστιτς πάντως θα μπορούσε να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα για τους φιλοξενούμενους, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνζι Φλικ): Νόιερ – Παβάρ, Μπόατενγκ (73' Ερναντές), Αλάμπα, Ντέιβις – Κίμιχ (85' Κουισάνς), Γκορέτσκα, Κομάν (85' Ζίρκζι), Μίλερ, Πέρισιτς (64' Γκνάμπρι) - Λεβαντόφσκι.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Άντι Χίτερ): Τραπ – Τουρέ, Ιλσάνκερ, Χίντερεγκερ, Ντικά (46' Τσάντλερ) – Ρόντε (71' Καμάντα), Φερνάντες, Ντα Κόστα (76' Ντουρμ), Γκατσίνοβιτς (71' Σο), Κόστιτς – Σίλβα (76' Ντοστ).