Διπλό... η Τσέλσι

Η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες, χωρίς πάντως να πείσει ξανά! Οι Μπλε επικράτησαν 1-0 της Φούλαμ εκτός έδρας, με τους γηπεδούχους να παίζουν με δέκα από το 44'.

Η Τσέλσι νίκησε με… ζόρια τη Φούλαμ 1-0 εκτός έδρας και ο Φρανκ Λάμπαρντ πήρε ανάσα! Οι Μπλε δεν έπεισαν απέναντι στους Κότατζερς που έπαιζαν από το 44’ με δέκα παίκτες, ωστόσο ο Μάουντ έδωσε τη λύση και τους έστειλε στο -3 από την 3η θέση (με δυο ματς περισσότερα από τη Σίτι).

Η Τσέλσι μπήκε δυνατά θέλοντας να πετύχει το γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Μάλιστα, στο δεκάλεπτο είχε δυο φάσεις, αλλά τα σουτ των Μάουντ, Ζιρού πέρασαν άουτ. Οι Μπλε είχαν τον έλεγχο, αλλά το πρέσινγκ των γηπεδούχων έκαναν δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων. Μετά το 20' η Τσέλσι έγινε πιο επιθετική, πίεσε ασφυκτικά και είχε καλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 23' το σουτ του Ζίγιεχ έδιωξε ο Αρεολά, ενώ στο 25' η σουτάρα του Μάοουντ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι!

Ενα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ της Φούλαμ έσωσε στην κεφαλιά του Ρουντιγκέρ. Η Τσέλσι συνέχιζε να ασκεί έντονη πίεση, αλλά δεν είχε την ουσία για να βρει δίχτυα. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 41' για να δούμε φάση της Φούλαμ. Εξαιρετική αντεπίθεση από Ρόμπινσον, Λούκμαν, ο Ανγκισά έκανε την πάσα και ο Καβαλέιρο έχασε τεράστια ευκαιρία. Στο 44' έγινε η φάση έγειρε την πλάστιγγα, με τον Ρόμπινσον να κάνει... δολοφονικό τάκλιν στον Αθπιλικουέτα και να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα!

Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν διαρκής μονόλογος των φιλοξενούμενων. Πίεση, πίεση, πίεση και η κατοχή στο 60’ είχε φτάσει στο 84%. Οι Μπλε προσπαθούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, ωστόσο η Φούλαμ έβγαζε ψυχή και κρατούσε το μηδέν. Βέρνερ, Έιμπραχαμ και Οντόι πέρασαν στο ματς, οι Μπλε… εγκαταστάθηκαν στην αντίπαλη εστία και το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 77ο λεπτό! Ο Τσίλγουελ έκανε τη σέντρα, ο Αρεολά έκανε λάθος διώξιμο και ο Μάουντ με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 1-0. Η Φούλαμ έπαιξε φουλ επίθεση, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά και να αποσπάσει κάτι θετικό! Η Τσέλσι θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά Αθπιλικουέτα και Βέρνερ δε βρήκαν στόχο. Μάλιστα, ο Γερμανός έμεινε χωρίς τέρμα στην Premier League 690 (!) λεπτά!

Φούλαμ (Πάρκερ): Αρεολά, Τετέ, Άντερσεν, Αϊνά (83' Μπράιαν), Ανταραμπιόγιο, Ρόμπινσον, Κόρντομπα - Ριντ (83' Καμαρά), Ριντ, Ανγκισά, Καβαλέιρο (79' Ονόμα), Λούκμαν

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Μεντί, Σίλβα, Αθπιλικούετα, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ, Κόβασιτς, Ζορζίνιο (65΄Έιμπραχαμ), Ζίγιεχ (75' Οντόι), Μάουντ, Πούλισικ, Ζιρού (75' Βέρνερ)