Αν χάνει στο ημίχρονο, φεύγει ηττημένη από το «Στάμφορντ Μπριτζ»!

Την τρίτη της ήττα με τον Τόμας Τούχελ στον πάγκο, γνώρισε η Τσέλσι, στο ντέρμπι του Λονδίνου απέναντι στην Άρσεναλ (0-1), με τους «κανονιέρηδες» να γίνονται η 9η ομάδα τα τελευταία 8 χρόνια που προηγούνται στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και φεύγουν με το τρίποντο.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις που αφορούν τα «ντέρμπι» του Λονδίνου η Άρσεναλ, με το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα να επικρατεί με 0-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και να διπλασιάζει τις νίκες του επί των «μπλε», για πρώτη φορά έπειτα από 17 χρόνια.

Παρ' όλα αυτά, άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως η αναμέτρηση της Τσέλσι με την Άρσεναλ αποτέλεσε την 9η από το 2013 και έπειτα που η νυν ομάδα του Τούχελ βρίσκεται πίσω στο σκορ στην έδρα της στο ημίχρονο, αλλά αδυνατεί να αντιστρέψει την κατάσταση και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η τελευταία ανατροπή στο «Στάμφορντ Μπριτζ» έλαβε χώρα την πρώτη ημέρα του Δεκεμβρίου του 2013, όταν η Τσέλσι έμεινε πίσω στο σκορ από την Σαουθάμπτον, με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, από ένα γκολ του Τζέι Ροντρίγκεζ, πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος της σκορ, αλλά επικράτησε με 3-1.

Πρωταγωνιστές ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί Τζον Τέρι και Γκάρι Κέιχιλ, οι οποίοι σκόραραν από μια φορά.

Την συγκεκριμένη αναμέτρηση πιθανώς να θυμάται μόνο ο Θέσαρ Αθπλικουέτα, ο οποίος είχε ξεκινήσει βασικός, στην θέση του αριστερού οπισθοφύλακα, αλλά και ο Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος πριν από λίγους μήνες αποτέλεσε παρελθόν από τον πάγκο των Λονδρέζων.

Έκτοτε η Τσέλσι έχει βρεθεί 9 φορές πίσω στο ημίχρονο και δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης.