Η ουραγός Σαουθάμπτον πλήγωσε στο 90+3' την Τότεναμ

Η Τότεναμ προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο 74' όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη στο "Σεντ Μέρις", με την ουραγό Σαουθάμπον να ισοφαρίζει σε 3-3 στο 90+3'.

Το ματς στο "Σεντ Μέρις" το απόγευμα του Σαββάτου (18/03) ήταν πρόκληση για την Τότεναμ αφού γνώριζε πως αν έπαιρνε το τρίποντο με την Σαουθάμπτον θα σκαρφάλωνε μόνη στην 3η θέση με +3 έναντι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, παίρνοντας πόντους στη μάχη για την έξοδο στο Champions League, ωστόσο το φινάλε βρήκε τους παίκτες του Αντόνιο Κόντε να αποχωρούν απογοητευμένοι και σοκαρισμένοι.

Και αυτό γιατί παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα και απέκτησαν αβαντάζ δύο γκολ με τη συμπλήρωση 74 λεπτών, απέτυχαν να πάρουν τη νίκη στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, με την ουραγό της Premier League να βρίσκει το χρυσό γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι και να στέλνει μήνυμα πως θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της.

Το ματς
Το πρώτο 45λεπτο στο "Σεντ Μέρις" σημαδεύτηκε από τέσσερις τραυματισμούς (!), με την Σαουθάμπτον να χάνει τους Μπέλα-Κότσαπ (4') και Μπέντναρεκ (34') και την Τότεναμ τους Ρισάριλσον (5') και Ντέιβις (37'), για να έρθει στο 45+1' το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, με τον Πόρο να δέχεται εξαιρετική διαγώνια πάσα από τον Σον και να κεραυνοβολεί τον Μπαζούνου μέσα από τη μεγάλη περιοχή των αγίων (0-1).

Η Σαουθάμπτον αντέδρασε άμεσα μετά την ανάπαυλα, με τον Τσε-Άνταμς να φέρνει το ματς στα ίσα (1-1) στο 46' με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο η ομάδα του Κόντε πήρε κατόπιν τα ηνία και σκόραρε δις μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών.

Στο 65' ο Κέιν σκόραρε με κεφαλιά για το 1-2 μετά από σέντρα ακριβείας του Κουλουσέβσκι από τα δεξιά ενώ στο 74' ο Πέρισιτς έκανε το 1-3 με εντυπωσιακό σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Οι άγιοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη στο ματς, με τον Γουόλκοτ να μειώνει σε 2-3 με κοντινό πλασέ στο 77' και στο φινάλε να βρίσκουν και το χρυσό γκολ της ισοφάρισης.

Ο Σαρ προσπάθησε να διώξει τη μπάλα όμως ο Μέιτλαντ-Νάιλς μπήκε μπροστά του με αποτέλεσμα να τον ρίξει στο έδαφος, με τον διαιτητή να δείχνει ορθώς την άσπρη βούλα και τον αρχηγό Γουόρντ-Πράους να γράφει το 3-3 μέσα σε αποθέωση από το κοινό των γηπεδούχων για έναν τεράστιο βαθμό στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Μπαζουνού, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ (34' Μέιτλαντ-Νάιλς), Μπέλα-Κότσαπ (8' Σαλισού), Περό, Γουόρντ-Πράους, Λάβια, Ελιουνούσι (70' Σουλεμάνα), Στιούαρτ Αρμστρονγκ (70' Αλκαράς), Γουόλκοτ, Άνταμς (70' Μάρα)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λανγκλέ, Πόρο (86' Έμερσον), Σκιπ, Χόιμπιεργκ, Ντέιβις (37' Πέρισιτς), Ρισάρλισον (5' Κουλουσέβσκι (86' Σαρ), Σον, Κέιν