Η πρώτη της Τσέλσι με Πότερ στον πάγκο

Την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Τσέλσι πέτυχε ο Γκρέιαμ Πότερ με το 2-1 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Νίκη με ανατροπή του σκορ.
ί
Η Κρίσταλ Πάλας είχε χάσει εννέα συνεχόμενα ματς από την Τσέλσι αλλά μπήκε με φουλ επιθετικό σχήμα στο γήπεδό για να αλλάξει την ιστορία.

Ο Εντουάρ ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, με δύσκολη προβολή μετά από ασίστ του Αγιού (7′).

Στο 32ο λεπτό ο Τιάγκο Σίλβα, τελευταίος παίκτης, έκανε λάθος εκτίμηση, του πήρε την μπάλα ο Αγιού αλλά πεσμένος, σταμάτησε την μπάλα με το χέρι καθώς ο παίκτης της Πάλας έφευγε μόνος στην περιοχή.

Ο διαιτητής δεν έδειξε κοκκινη κάρτα, ο Βραζιλιάνος έμεινε στο ματς και έδωσε την ασίστ για το 1-1 του Ομπαμεγιάνγκ (38′) με τον Βιεϊρά έξαλλο να διαμαρτύρεται.

Όχι ο Γκάλαγκερ
Το δεύτερο ημίχρονο είχε τρεις στιγμές.

Την φάση του Ζάχα στο 71ο λεπτό με το σουτ του ακραίου επιθετικού της Πάλας, να το σταματάει ο Κέπα (71′).

Την είσοδο του περσινού παίκτη της χρονιάς των γηπεδούχων, Κόνορ Γκάλαγκερ ο οποίος επέστρεψε μετά τον δανεισμό του στην Τσέλσι (76ο λεπτό) ο οποίος τελικά ήταν αυτός που έδωσε την πρώτη νικη στον Γκρέιαμ Πότερ στον πάγκο των μπλε.

Με καταπληκτικό σουτ στο ενενηκοστό λεπτό πέτυχε το 1-2, δεν το πανηγύρισε και αναγκασε τους φίλους της Πάλας να σκεφτούν, όχι αυτός.

Η Τσέλσι νίκησε για δέκατο συνεχόμενο ματς την Κρίσταλ Πάλας και πέτυχε για πρώτη φορά φέτος δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Κρίσταλ Πάλας (4/3/3) : Γκουάιτα – Κλάιν (44′ Τόμκινς), Γουόρντ, Γκεΐ, Μίτσελ – Ντουκουρέ (84′ Χιούζ), Ολίσε, Έζε (74′ Σλουπ) – Αγιού, Ζάχα, Εντουάρ (84′ Ματέτα)

Τσέλσι (4/4/2) : Κέπα – Τζέιμς, Τ. Σίλβα, Φοφανά, Τσίλγουελ – Στέρλινγκ, Ζορζίνιο (56′ Λόφτους-Τσικ), Κόβατσιτς, Μάουντ (84′ Πούλισικ) – Χάβερτς (76′ Γκάλαγκερ), Ομπαμεγιάνγκ (75′ Μπρόγια)