Η Τσέλσι "έσπασε" το αήττητο του Κόντε

Με δύο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Τσέλσι λύγισε 2-0 την Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι και την άφησε εκτός 4άδας στην Premier League.

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Τόμας Τούχελ και το έκανε σε ένα μεγάλο ματς όμως ήταν αυτό με την Τότεναμ. Οι Μπλε επιβλήθηκαν της Τότεναμ, η οποία φωνάζει για ένα ακυρωθέν γκολ του Κέιν στο πρώτο μέρος. Ζίγιεχ και Τιάγκο Σίλβα ήταν οι σκόρερ για την Τσέλσι, που επέστρεψε στο -1 από τη 2η, Λίβερπουλ, έχοντας όμως δύο αγώνες περισσότερους. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στην Premier League για τον Αντόνιο Κόντε, ως προπονητής των Spurs.

Δεν είχε πολλά πράγματα επιθετικά για την Τσέλσι το πρώτο μέρος, στο οποίο ο Λουκάκου είχε στα πόδια του τις φάσεις αλλά στο 1’ σούταρε ψηλά και στο 33’ έκανε τσαφ από εξαιρετική θέση. Ο Ντόχερτι και η Τότεναμ τη γλύτωσαν μετά το μαρκάρισμα στον Μάλανγκ Σαρ, όμως λίγο πριν τη συμπλήρωση των 45’ ο Κέιν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς χωρίς να είναι οφσάιντ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για σπρώξιμο στον Τιάγκο Σίλβα σε μια αμφισβητούμενη φάση.

Στην επανάληψη είχαμε ένα άλλο εντελώς σκηνικό. Στο 47’ ο Χακίμ Ζίγιεχ με αδιανόητο φαλτσαριστό σουτ στο παραθυράκι έκανε έβαλε ένα από τα γκολ της χρονιάς για το 1-0, το οποίο διατήρησε με τρομερή επέμβαση ο Γιορίς ένα λεπτό μετά έπειτα από νέο σουτ του σκόρερ. Στο 55’ όμως ο Γάλλος keeper δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στην κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα μετά το φάουλ του Μάουντ.

Στο επόμενο διάστημα οι Μπλε διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και απειλήθηκαν μετρημένες φορές. Στο 59’ ο Μπέργκβαϊν δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά και στο 86’ ο Κέπα έβγαλε τη δυνατή κεφαλιά του Κέιν. Ενδιάμεσα, ο Λουκάκου είχε αποτύχει ξανά να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή, για να παραμείνει έτσι το 2-0 ως το τελικό αποτέλεσμα.