Λέστερ-Τσέλσι: Τον... τέλειωσαν οι "αλεπούδες"

Βαραίνει το κλίμα για τον Φρανκ Λάμπαρντ! Η Τσέλσι υπέστη την 5η ήττα της σε 8 αγώνες και πλέον τα πράγματα για τον Άγγλο τεχνικό είναι πολύ δύσκολα. Η Λέστερ κέρδισε... άνετα τους "μπλε" με 2-0 και ανέβηκαν προσωρινά στη πρώτη θέση! Στους 29 η Τσέλσι και στο πλην 9 από την κορυφή.

Τέσσερα χρόνια και κάτι αφότου έγραψε ιστορία με την κατάκτηση του τίτλου της Premier League για πρώτη φορά στην ιστορία της η Λέστερ βροντοφωνάζει πως είναι και πάλι εδώ για να κυνηγήσει ένα ακόμα θαύμα.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επιβλήθηκε 2-0 της Τσέλσι στο "King Power Stadium" για την 18η αγωνιστική με τα γκολ των Εντιντί και Μάντισον από το πρώτο ημίχρονο και θα διανυκτερεύσει για τουλάχιστον ένα βράδυ μόνη στην κορυφή, έχοντας πλέον 38 βαθμούς έναντι 37 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Λέστερ στην αναμέτρηση, με την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να σκοράρει στην πρώτη καλή της ευκαιρία. Ο Μπαρνς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Εντιντί που έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής και κατέληξε στα δίχτυα αφού πρώτα χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μεντί (1-0).

Δέκα λεπτά αργότερα οι αλεπούδες άγγιξαν το δεύτερο γκολ στη δεύτερη μεγάλη τους φάση, με το εντυπωσιακό σουτ του Μάντισον εκτός περιοχής να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 20' ο Σμάιχελ έδειξε τα αντακλαστικά του διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Τζέιμς από πλάγια θέση.

Στο 32' η ομάδα του Λάμπαρντ απείλησε για μοναδική φορά στο πρώτο 45λεπτο όταν το σουτ του Χάντσον-Οντόι μέσα από την περιοχή βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων, με την Λέστερ στον αντίποδα να είναι κυρίαρχος σε αυτό το διάστημα και να επιβραβεύεται στο 41ο λεπτό.

Ο Ολμπράιτον έκανε βαθύ γέμισμα στην περιοχή της Τσέλσι η μπάλα πέρασε πάνω από τον Βάρντι και έφτασε στον Μάντισον που βρέθηκε αμαρκάριστος και δεν συγχώρεσε τους Λονδρέζους, εκτελώντας με ψύχραιμο δεξί πλασέ τον Μεντί για το 2-0.

Με το γκολ αυτό μάλιστα ο Μάντισον σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τρία διαδοχικά ματς Premier League καθώς είχαν προηγηθεί τα γκολ του στις νίκες επί των Νιούκαστλ και Σαουθάμπτον.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Καστάν, Φοφανά, Έβανς, Τζάστιν, Εντιντί, Τίλεμανς, Ολμπράιτον (77' Περέιρα), Μάντισον (76' Πέρεθ), Μπαρνς, Βάρντι (88' Ιχεανάτσο)

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τζέιμς, Ρίντιγκερ, Σίλβα, Τσίλγουελ, Μάουντ, Κόβατσιτς, Χάβερτς (68' Βέρνερ), Χάντσον-Οντόι (67' Ζιγές), Άμπραχαμ, Πούλισιτς