Με περιπετειώδη τρόπο η Τσέλσι! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ/ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Με σκορ 3-2 πέρασε η Τσέλσι από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Πολύ σημαντική νίκη και για τη Γουότφορντ, η οποία υπέταξε εντός έδρας τη Νόριτς με σκορ 2-1 και δημιούργησε διαφορά τεσσάρων βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 2-3

Σε εξαιρετική μέρα ο Γουίλιαν για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος «σέρβιρε» τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του Φρανκ Λάμπαρντ. Στο 6ο λεπτό ήταν ο Ζιρού αυτός που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ ανοίγοντας το σκορ με πλασέ ενώ στο 27’ ο Πούλισικ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων με εξαιρετικό σουτ.

Ακόμη πιο όμορφο υπήρξε ωστόσο το πρώτο γκολ των «αετών»! Ο Ζαχά έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την «μπλε» περιοχή και εξαπέλυσε έναν… κεραυνό που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κέπα (34’), μειώνοντας σε 2-1.

Οι «μπλε» πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Έιμπραχαμ να πλασάρει εύστοχα στο 71ο λεπτό αλλά ο Μπεντέκε έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς 82 δευτερόλεπτα αργότερα, σκοράροντας σε εντός έδρας ματς της Πάλας για πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 2018…

Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Νταν να σημαδεύει με κεφαλιά του δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να «χαρίσει» στην ομάδα του το βαθμό της ισοπαλίας!

Γουότφορντ-Νόριτς 2-1

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με όμορφη κίνηση και υπέροχο σουτ του Μπουέντια στο 4ο μόλις λεπτό.

Η ισοφάριση ήρθε για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Ντόουσον ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Καπουέ με τη συμπλήρωση 10 αγωνιστικών λεπτών.

Τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του Νάιτζελ Πίρσον έδωσε με εκπληκτικό γκολ ο Ντάνι Γουέλμπεκ στο 55ο λεπτό, σκοράροντας με ανάποδο ψαλίδι για το τελικό 2-1.