Ο Κέιν χάρισε τον βαθμό στα σπιρούνια στο 90+6'

Η Τσέλσι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Τότεναμ στο Στάμφορντ Μπριτζ, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύθηκε από την ένταση μεταξύ Τούχελ και Αντόνιο Κόντε. Κουλιμπαλί και Τζέιμς πέτυχαν τα γκολ για τους μπλε, Χοίμπιεργκ και ο Κέιν στο 90+6' για τα σπιρούνια

Η Τσέλσι έφτασε κοντά στο δύο στα δύο στην Premier League, ωστόσο η Τότεναμ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στις καθυστερήσεις. Ο Κουλιμπαλί άνοιξε το σκορ στο 19' με ένα εκπληκτικό σουτ (το πρώτο του με τους μπλε), ο Χόιμπιεργκ ισοφάρισε προσωρινά στο 68'. Ο Ρις Τζέιμς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο 77', με τον Κέιν να ισοφαρίζει στο 90+6', δίνοντας τον βαθμό στην Τότεναμ.

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, δίχως όμως να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο τα σπιρούνια εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το ματς
Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν το γκολ που σημείωσε ο Κουλιμπαλί στο 19'. Ο Κουκουρέγια που έπαιξε για πρώτη φορά βασικός με την Τσέλσι, εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Σενεγαλέζος στόπερ με ένα μονοκόμματο σουτ εκτέλεσε τον Λιορίς.

Η Τότεναμ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως ο Σεσενιόν που βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, νικήθηκε από τον Μεντί που ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο Σον από πλάγια θέση έπιασε ένα αδύναμο σουτ και ο Μεντί πραγματοποίησε μια ακόμα επέμβαση, κρατώντας το μηδέν στην άμυνά του. Τα σπιρούνια έχασαν μια ακόμα καλή στιγμή με τον Κέιν στο 62'. Ο Άγγλος φορ έφυγε στην πλάτη της άμυνας των μπλε, ωστόσο το πλασέ που εξαπέλυσε κατέληξε άουτ, σπαταλώντας την καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων στον αγώνα.

Λίγα λεπτά μετά (συγκεκριμένα στο 68'), η Τότεναμ ισοφάρισε με τον Χόιμπιεργκ. Ο Δανός μέσος είδε την μπάλα να του στρώνεται έξω από την περιοχή και έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληκε στο βάθος της εστίας του Μεντί.

Το παιχνίδι έμεινε ισόπαλο μόλις για εννιά λεπτά, καθώς η Τσέλσι ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ στο 77' με τον Τζέιμς, όμως ο Κέιν στο τέλος ισοφάρισε για την Τότεναμ.

Τσέλσι: Μεντί, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Κουλιμπαλί, Λόφτους Τσικ, Καντέ, Ζορζίνιο, Κουκουρέγια, Μάουντ, Χάβερτς, Στέρλινγκ.

Τότεναμ: Λιορίς, Έμερσον Ρουαγιάλ, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Σεσνιόν, Μπεντανκούρ, Χόιμπιεργκ, Κουλουσέβσκι, Σον, Κέιν.