Σπουδαίο τρίποντο για τα "ζαχαρωτά" (στιγμιότυπα)

Σπουδαίο τρίποντο για τα "ζαχαρωτά"

Η Έβερτον επικράτησε 3-1 της Τσέλσι εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα λάθη της ομάδας του Λονδίνου και τα "ζαχαρωτά" στο πρώτο παιχνίδι μετά την απομάκρυνση του Μάρκο Σίλβα έδειξαν αντίδραση.

Επιστροφή στις νίκες για την Έβερτον η οποία με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο μετά την αποχώρηση του Μάρκο Σίλβα επικράτησε της Τσέλσι για 3-1 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής για τα "ζαχαρωτά" ήταν ο Kάλβερτ-Λιούιν που πέτυχε δύο τέρματα ενώ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος της άμυνας των μπλε.

Η Έβερτον μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στην πρώτη αξιόλογη στιγμή της στην αναμέτρηση. Συγκεκριμένα, στο 5ο λεπτό ο Σιντιμπέ έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά και ο Ριτσάρλισον με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Κέπα για το 1-0. Τα "ζαχαρωτά" διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, αλλά στο 16' ο γκολκίπερ της Τσέλσι είχε απάντηση στο διαγώνιο σουτ του Κάλβερτ-Λιούιν.

Μετά το 20ό λεπτό, οι Λονδρέζοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά σε τρεις περιπτώσεις ο Τάμι Άμπραχαμ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Με τον Γουίλιαν να είναι ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής της Τσέλσι μεσοεπιθετικά, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν ένα γκολ πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, αλλά, όποτε χρειάστηκε, ο Τζόρνταν Πίκφορντ δήλωσε παρών και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό η Έβερτον έφτασε σε δεύτερο γκολ εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία των Λονδρέζων. Ο Κουρτ Ζουμά δεν απομάκρυνε σωστά την μπάλα, με τον Κάλβερτ-Λιούιν να παίρνει την μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα με υποδειγματικό πλασέ. Ωστόσο, οι παίκτες του Λάμπαρντ αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 2-1 τρία λεπτά αργότερα με υπέροχο σουτ στην κίνηση του Κόβατσιτς, ύστερα από κακή απομάκρυνση των αμυντικών της Έβερτον.

Τα "ζαχαρωτά" όμως έψαξαν και τρίτο γκολ και το βρήκαν στο 84' και πάλι με τον Κάλβερτ-Λιούιν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα της Τσέλσι και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Κέπα. Η Τσέλσι προσπάθησε να αντιδράσει στα λεπτά που απέμεναν αλλά δεν κατάφερε παρά τις αλλαγές του Λάμπαρντ να φτιάξει αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το σκορ.