Τσέλσι: Γκολ μόνο από τα δικά της παιδιά!

Η Τσέλσι έχει σκοράρει 11 γκολ στη φετινή Premier League, όλα έχουν έρθει από παιδιά που έχουν αναδειχθεί από τα τμήματα υποδομής της και μάλιστα, η ομάδα του Λάμπαρντ έχει τον μικρότερο μέσο όρο ηλικίας στο κομμάτι των σκόρερ, σε σύγκριση με τα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα!

Οι «μπλε» του Λονδίνου επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από το κακό 2-2 με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» πριν από τη διακοπή για τα προκριματικά του Euro 2020.

Στο «Μολινό», το απόγευμα του Σαββάτου, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έφτασε στο τελικό 5-2 με τον Τάμι Έιμπραχαμ να πετυχαίνει χατ-τρικ και... να έχει κι ένα αυτογκόλ στον λογαριασμό του στο παιχνίδι, ενώ, το σκορ είχε ανοίξει ο Φικάγιο Τομόρι και το έκλεισε ο Μέισον Μάουντ στις καθυστερήσεις.

Τα 11 γκολ που έχουν πετύχει οι Λονδρέζοι στην φετινή Premier League έχουν προέλθει όλα από παιδιά των ακαδημιών της, με τους τρεις σκόρερ του ματς με τους «λύκους» να μοιράζουν τα τέρματα μεταξύ τους! Ο Έιμπραχαμ φυσικά ξεχωρίζει έχοντας βρει το δρόμο για τα δίχτυα δυο φορές απέναντι στη Νόριτς, άλλες δυο κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και τρεις αντίπαλο τη Γουλβς.

Τρία γκολ έχει ο Μάουντ που είχε σκοράρει με Λέστερ και «καναρίνια» πριν από το «Μολινό», ενώ, ο Τομόρι πέτυχε το πρώτο του γκολ στη σεζόν.

Η Τσέλσι έγινε η πρώτη ομάδα στα χρονικά της Premier που τα πρώτα της 11 γκολ στο πρωτάθλημα έχουν επιτευχθεί από παιδιά με... μάξιμουμ ηλικία μέχρι 21 ετών, ενώ, ο μέσος όρος ηλικίας των σκόρερ της φτάνει στα 21 χρόνια και 124 ημέρες.

Αυτός ο αριθμός είναι ο μικρότερος που μπορεί να παρατηρήσει κανείς στις 98 ομάδες των πέντε μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο!