"Ξέρανε" την Τσέλσι στο 89' (βίντεο)

"Σκότωσε" την Τσέλσι ο Γιαρμολένκο.

Με γκολ του Γιαρμολένκο στο 89’, η Γουέστ Χαμ έριξε στο καναβάτσο (3-2) την Τσέλσι, με την ίδια να παίρνει μεγάλη βαθμολογική ώθηση, τη στιγμή που «μπλε» νιώθουν την… ανάσα της Γιουνάιτεντ.

Το ισόπαλο 1-1 του ημιχρόνου πραγματικά κανείς δεν θα μπορούσε να το περιμένει. Κι αυτό γιατί αν κάποια ομάδα είχε πραγματικά το δικαίωμα να έχει γκολ και προβάδισμα, ήταν η Τσέλσι. Εξ αρχής με ποσοστά κατοχής της μπάλας πάνω από το 70%, οι «μπλε» πολιορκούσαν τα καρέ του Φαμπιάνσκι, όμως δεν έβρισκαν αυτό που ήθελαν. Δεν το βρήκε ούτε ο Πούλισικ στο 20ο λεπτό με το εκπληκτικό δεξί σουτ από την έξυπνη κίνηση του Άμπραχαμ να του αφήσει τη μπάλα και αρκετό χώρο. Λίγο νωρίτερα, βέβαια, ο Αντόνιο μπήκε από δεξιά στην περιοχή και έκανε ένα κακό τελείωμα που θα μπορούσε να έχει προκαλέσει μεγάλους μπελάδες στους «μπλε»...

Ο Σούτσεκ και η δύναμή του στο ψηλό παιχνίδι βοήθησαν τη Γουέστ Χαμ. Αρχικά στο 36ο λεπτό και παρά τις προσπάθειες του Αθπιλικουέτα, ο αμυντικός μέσος των «σφυριών» σκόραρε από το δεύτερο δοκάρι, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ, με τον Μικαΐλ Αντόνιο να είναι πεσμένος στη φάση, αν και η μπάλα δεν πήγε πάνω του... Η Τσέλσι στο 42ο λεπτό βρήκε το γκολ από την άσπρη βούλα με τον Γουίλιαν να εκτελεί εύστοχα για το 1-0 και πάλι όμως, η Γουέστ Χαμ ήταν τυχερή. Έχοντας αντιληφθεί πως ο Σούτσεκ δεν είχε αντίπαλο στα κόρνερ, πάλι η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι στο 45'+2', ο Κέπα τράκαρε μπροστά στον Καντέ και από την κεφαλιά του παίκτη των γηπεδούχων η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Η Τσέλσι τιμωρήθηκε ξανά με την έναρξη του δευτέρου μέρους και δέχθηκε την ανατροπή έχοντας δει όλο το παιχνίδι να της στραβώνει πάρα πολύ... Στο 51ο λεπτό με τους Ρούντιγκερ και Κρίστενσεν να ξεχνιούνται τελείως, ο Αντόνιο μπορεί να έπεσε την πρώτη φορά από το μαρκάρισμα του Γερμανού, όμως τρύπωσε ξανά για να πάρει την ασίστ και να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-1 της Γουέστ Χαμ! Το ευτυχές για την ομάδα του Λάμπαρντ ήταν πως στο 72ο λεπτό ξανά από στημένη μπάλα, ο Γουίλιαν με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια και ξανάβαλε την Τσέλσι στο κόλπο για την κατάκτηση της νίκης, ειδικά από τη στιγμή που το σύνολο του Μόγιες έδειχνε να χρειάζεται ν' ανταπεξέλθει πλέον σε συνθήκες πίεσης. Παρ' όλα αυτά ο Γιαρμολένκο στο 89' έκανε απίστευτη ζημιά στην ανοργάνωτη άμυνα των «μπλε» και με αριστερό σουτ μπροστά από τον Ρούντιγκερ έπειτα από μπαλιά του Αντόνιο έκανε το τελικό 3-2 για τη Γουέστ Χαμ!