Δεν σηκώνει κεφάλι ο Σάλκε (στιγμιότυπα)

Η κακή εικόνα της Σάλκε μετά την πανδημία δεν άλλαξε, καθώς αν και προηγήθηκε, ηττήθηκε με 2-1 από την Φορτούνα στο Ντίσελντορφ. Νίκη και η Χόφενχαϊμ.

Υστερα από εκείνες κόντρα σε Ντόρτμουντ και Αουγκσμπουργκ, η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ υπέστη τρίτη σερί ήττα μετά το restart της Bundesliga και όχι μόνο απομακρύνεται από τις θέσεις του Europa League αλλά η εικόνα της συνεχίζει να προκαλεί ανησυχία. Οι Βασιλικοί Μπλε έφτασαν στα 10 σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και αυτό ήταν μόλις το 5ο τους γκολ μέσα στο 2020. Στην άλλη πλευρά, τεράστιο ήταν το αποτέλεσμα για την Φορτούνα, στη σκληρή μάχη που δίνει για να αποφύγει το μπαράζ παραμονής/υποβιβασμού.

Με τις φάσεις να είναι σταθερά λίγες στα ματς της Σάλκε, έτσι έφυγε και ένα μέτριο πρώτο μέρος με τον Ντέιβιντ Βάγκνερ να επιλέγει να κρατήσει σφιχτή την ομάδα του, η οποία είχε μεγάλη ευκαιρία στο 21’ με τον Καλιγκιούρι. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο 53’ με τη κεφαλιά του ΜακΚένι μετά το φάουλ του Οζίπκα, όμως η χαρά κράτησε μόλις για 10 λεπτά. Στο 63’ ο Σούμπερτ απέκρουσε φωτοβολίδα από φάουλ και ο Χένινγκς ισοφάρισε από κοντά με κεφαλιά, τρόπος με τον οποίο ολοκληρώθηκε και η ανατροπή στο 68’ με τον Κάραμαν για το τελικό 2-1.