«Διπλό» ελπίδας για την Βέρντερ

Με ένα τρομερό γκολ από τον Μπιντεκούρ η Βέρντερ Βρέμης του Στέφανου Καπίνο, έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Σάλκε (0-1).

Η... κατηφόρα συνεχίζεται για την Σάλκε. Η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ υποδέχθηκε την Βέρντερ Βρέμης και έκανε το 4/4 μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος σε ήττες!

Η Βέρντερ ήταν αρκετά ανώτερη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 32ο λεπτό, με βολίδα του Μπιντεκούρ μετά από λάθος του Τοντιμπό και της άμυνας των γηπεδούχων. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλη μεγάλη ευκαιρία στο 40' για το 2-0 ξανά με τον Μπιντεκούρ που ωστόσο, το σουτ που έκανε έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νούμπελ.΄

Στην επανάληψη η Σάλκε προσπάθησε να αντιδράσει κάνοντας αλλαγές, όμως η Βέρντερ άντεξε στην  πίεση και έφυγε από το «Veltins Arena» με τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, για τη... μάχη της σωτηρίας.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι συνέχισαν την κακή τους πορεία και έπεσαν στη 10η θέση με 37 βαθμούς, ενώ η Βέρντερ έμεινε στο -3 με παιχνίδι λιγότερο από τη 15η Μάιντζ.