Διπλό η Έλτσε, ισόπαλες Ουέσκα Βαγιαδολίδ

Διπλό μεγάλης σημασίας πήρε η Έλτσε κόντρα στην Αλαβές, καθώς οι δύο ομάδες είναι από τις υποψήφιες για υποβιβασμό στη φετινή La Liga, όπως και η Ουέσκα με τη Βαγιαδολιδ που ήρθαν ισόπαλες.

Η νεοφώτιστη Έλτσε κατάφερε και πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό ενόψει της συνέχιας, κόντρα στην Αλαβές με σκορ 1-0. Το σκορ για την ομάδα του Χόρχε Αλμιρόν άνοιξε στο 39ο λεπτό ο Πέρε Μίλα, ενώ τεράστιο μερίδιο ευθύνης φέρει και ο τερματοφύλακας της Αλαβές, Φερνάντο Πατσέκο, καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του, ενώ αυτός είχε μείνει ακίνητος. Το δεύτερο γκολ για την Έλτσε πέτυχε ο Τετέ στο 86ο λεπτό, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Ουέσκα - Βαγιαδολίδ 2-2

Ισόπαλες ήρθαν Ουέσκα και Βαγιαδολίδ, σε ένα παιχνίδι που αν και οι φιλοξενούμενοι βρισκόταν μπροστά με δυο τέρματα, ισοφαρίστηκαν μέσα σε 4 λεπτά.

Το σκορ για τη Βαγιαδολίδ άνοιξε ο Μπρούνο Γκονδάλεθ στο 35΄, από ασίστ του Πλάνο, για να έρθει στο 51΄ ο Ρούμπιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του. H Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα, που αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση, κατάφερε και αντέδρασε κατευθείαν, σκοράροντας αρχικά στο 52ο λεπτό με τον Ράφα Μιρ και στη συνέχεια ισοφάρισαν το παιχνίδι με τον Σάντρο Ραμίρεθ στο 56΄.