Διπλό η Μπολόνια

Επιστροφή στην πραγματικότητα για την SPAL, η οποία μετά το τρελό διπλό στην Αταλάντα, ηττήθηκε στην έδρα της από την Μπολόνια (1-3) και παρέμεινε στον υποβιβασμό.

Πειστική νίκη στο Paolo Mazza πέτυχε η Μπολόνια, η οποία πέρασε στο πρώτο μισό της βαθμολογίας της Serie A και άφησε στις τελευταίες θέσεις την SPAL, που δεν κατάφερε να χτίσει πάνω στη νίκη επί της Αταλάντα και παρέμεινε στο Νο18.

Στο 23' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους από τη βούλα του πέναλτι ο Πετάνια, όμως το 1-0 έμεινε μόλις για ένα λεπτό καθώς στο 24' ο Βικάρι με αυτογκόλ ισοφάρισε για την ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν από νωρίς την υπόθεση τρεις βαθμοί καθώς στο 59' ο νεοαποκτηθείς, Μούσα Μπάροου, με όμορφο πλασέ και στο 63' ο Πόλι σε κενό τέρμα από την ασίστ του Σοριάνο, διαμόρφωσαν το τελικό 1-3 για την Μπολόνια.