Οι Βιόλα... πάγωσαν κι άλλο το Σαν Πάολο (στιγμιότυπα)

Ο Γκατούζο δε βρίσκει λύσεις και το κλίμα στο Σαν Πάολο είναι βαρύ.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα μετά και το διπλό της Φιορεντίνα, η οποία με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 2-0 και έπιασε τους Ναπολιτάνους στην 11η θέση! Η Νάπολι προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο, είχε την κατοχή και στο 12ο λεπτό δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν από πάσα του Καγιεχόν, ο Μίλικ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά αστόχησε! Η Φιορεντίνα ανέβασε ρυθμό μετά το τέταρτο, τα πήγε πολύ καλά ανασταλτικά και κατάφερε να εγκλωβίσει την αντίπαλό της. Μάλιστα, στη μεγαλύτερή της ευκαιρία βρήκε δίχτυα, αφού στο 26' έπειτα από ασίστ του Μπενασι ο Κιέζα με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Η Νάπολι θέλησε να αντιδράσει, αλλά στο 36' η κεφαλιά του Καγιεχόν κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν κυρίως με ατομικές ενέργειες να απειλήσουν, όπως στη φάση  του 51’, όταν η σουτάρα του Ινσίνιε βρήκε το δεξί δοκάρι! Η Φιορεντίνα εκμεταλλευόταν τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και στο 56’ λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς. Ο Καστροβίλι με απίθανη πάσα πάνω από τον Μανωλά βρήκε τον Κιέζα, αλλά ο Οσπίνα με σούπερ επέμβαση κράτησε την ομάδα του ζωντανή. Ο Ιακίνι πέρασε τον Βλάχοβιτς στο 66’ και ο Σέρβος φορ χρειάστηκε μόλις… οκτώ λεπτά για να πετύχει ένα από τα ωραιότερα γκολ της σεζόν, διαμορφώνοντας έτσι το 2-0.